Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović i načelnik opštine, Darko Tomaš danas su posjetili proizvodni pogon Fabrike obuće „Sanino“ u Prnjavoru i Siranu „Milanković“ u Palačkovcima.

Tokom posjete „Saninu“ predsjednica Cvijanović je naglasila da postoji interes stranih investitora za ulaganja u privredu Srpske i da su namjerno plasirane laži o njihovom povlačenju.

„Na osnovu informacija koje je dobila od rukovodstva ovog kolektiva, kod stranih investitora postoji izražen interes za nastavak saradnje, ali i za povećanjem obima proizvodnje u čemu leži velika poslovna šansa. Nikakve priče nema oko toga da se povlače strani investitori, da ne žele da posluju u Republici Srpskoj.“ , rekla je Cvijanovićeva u izjavi novinarima.

Ona je naglasila da razumije problem o angažovanju dovoljnog broja radne snage na koji ukazuju vlasnici kompanije, ali da će zajedničkim radom  republičke i lokalne vlasti i ljudi koji se bave važnim privrednim poslovima biti obezbijeđeno ono što je neophodno za poslovanje.

„Interes postoji, želja da se poveća obim proizvodnje, na nama je da ovdje stvorimo dodatne pretpostavke da se to desi . Najveći zalogaj ili izazov je obezbijediti radnike, ali ono što rade lokalna i republička vlast jeste da se obezbijedi dovoljna podrška da možemo održati sve te ugovore i da možemo širiti svoju proizvodnju“ ,navela je Cvijanović.

Ona je napomenula da u „Saninu“ radi veliki broj ljudi i da je fabrika ogroman resurs za svaku opštinu, pa i one veće nego što je to opština Prnjavor.

„Na  republičkim i lokalnim vlastima ostaje obaveza da tijesno sarađuju sa privredom , sa privrednicima, da svi zajedno stvorimo bolji ambijent i konačno da vidimo rezultate tog našeg zajedničkog rada, a ovdje u Prnjavoru se oni vide“ , istakla je Cvijanovićeva.

Ovo je jedan od susreta, kaže, koji ima sa privrednicima i najavila da će nastaviti i dalje sa njima sarađivati i provjeravati sve što je važno za ekonomsku i privrednu budućnost Republike Srpske.

Vlasnik Fabrike obuće „Sanino“ Radovan Pazurević kaže da su danas upoznali predsjednika Srpske sa planovima, poteškoćama sa kojima se susreću u poslovanju i izrazili zadovoljstvo što su u dosadašnjem radu imali veliku podršku republičkih institucija, prije svega Vlade Republike Srpske, zahvaljujući čemu sektor kože, tekstila i obuće u poslednjih nekoliko godina bilježi veoma dobre rezultate.

„Industrijska proizvodnja je rasla stopom od 12, 3 odsto. Naša branša se nalazi na međunarodnoj utakmici, imamo konkurenciju u Aziji, Kini, Indiji, Indoneziji, Pakistanu, ali i pored svega toga uspjeli smo na ove prostore dovesti poznate svjetske kompanije. Sve što u svijetu ima ime kada je u pitanju proizvodnja obuće nalazi se od Dervente do Kotor Varoša“ , istakao je Pazurević.

On je dodao da u „Saninu“ radi 540 radnika, a u toku je potražnja za novim radnicima, jer su sve kompanije sa kojima sarađuju najavile proširenje proizvodnje.

Načelnik opštine Prnjavor Darko Tomaš rekao je da je lokalna zajednica danas posebno željela da istakne važne privrednike sa područja opštine.

“Naši privrednici godišnje ostvare prihod viši od 800 miliona KM, izvoz viši od 250 miliona KM i što je posebno važno reći  da postoji značajan broj velikih privrednih subjekata kao što je ‘Sanino’ koji smo danas posjetili“ , rekao je Tomaš.

On je zahvalio i vlasnicima Sirane „Milanković“ u Palačkovcima koju je danas posjetio zajedno sa predsjednikom Srpske rekavši da su oni primjer uspješnog malog biznisa.

Dalibor Milanković, vlasnik Sirane „Milanković“  u Palačkovcima kaže da su zadovoljni plasmanom svojih proizvoda koji se rade prema tradicionalnoj domaćoj recepturi, a da je ukoliko dozvoli poslovno okruženje u planu proširivanje kapaciteta i povećanje obima prerade mlijeka.

„Trenutno dnevno prerađujemo 1.000 litara mlijeka, a procjena je da sa postojećom opremom možemo prerađivati oko 5.000 litara mlijeka“, rekao je Milanković.

U sirani je trenutno zaposleno osam radnika i oko 30 kooperanata, a u proizvodnom asortimanu se nalazi osam proizvoda.