Данашњим уручењем кључева новоизграђених кућа за шест ромских породица у потпуности је ријешено питање стамбеног збрињавања Рома на подручју општине Прњавор, рекао је начелник општине др Синиша Гатарић. Начелник Гатарић каже да је укупан пројекат, који се одвијао у двије фазе и у чијој су реализацији учествовали и Министарство за људска права и избјеглице БиХ, “Каритас” из Швајцарске и Влада Лихтенштајна, коштао око 460.000 КМ, а да је општина Прњавор учествовала са 20 одсто од потребних средстава. “Прњавор је једина општина у БиХ, па и у региону, која је стамбено збринула све Роме. Ово је основна претпоставка за достојан и квалитетан живот ових људи. Наставићемо и даље да се боримо за њихово образовање, здравствену заштиту и запошљавање”, истакао је Гатарић.

Уручењу кључева ромским породицама присуствовао је и замјеник министра за људска права и избјеглице БиХ Предраг Јовић који је рекао да су Роми најугроженија национална мањина у БиХ.  Јовић је нагласио да ово министарство и у овој години има буџет од 2,5 милиона КМ за рјешавање проблема Рома. “За 10 до 15 дана изаћи ће јавни позив за кориштење ових средстава. До краја године усвојићемо акциони план за рјешавање проблема Рома за период од 2017. до 2020. године, тако да ћемо наставити сарадњу са свим локалним заједницама”, рекао је Јовић. Према подацима “Каритаса”, друга фаза стамбеног збрињавања ромски породица у Прњавору коштала је 205.000 КМ. Министарство за људска права и избјеглице БиХ дало је 100.000 КМ, а Општина Прњавор и Влада Лихтенштајна 105.000 КМ. На подручју општине Прњавор регистроване су 32 ромске породице.

СРНА, Т.С.