Предсједник бањалучког Одбора за помоћ Косову и Метохији Милорад Арлов уручио је данас општини Прњавор и 10 основних и средњих школа из Прњавора, Српца и Дервенте захвалнице и књигу “Хумано срце Српске”. Захвалнице су уручене у знак  захвалности због учешћа у великој хуманитарној акцији Одбора за изгрању Дневног центра”Подржи ме – 9.јануар” у Косовској Митровици, пројекту чија је укупна вриједност 280.000 евра.

Изградња Дневног центра почела је  прије годину и по дана, а за завршетак  пројекта потребно је обезбиједити  још око 45.000 до 50.000 евра, истакао је Арлов.

„Корисници центра ће бити дјеца и млади са потешкоћама у развоју, чланови Удружења родитеља ‘Подржи ме’ којих има 158. У овом центру који је замишљен као њихова друга кућа имаће сву потребну едукацију. Биће то велики поклон Републике Српске“ , изјавио је овом приликом Арлов. Уз ријечи захвалности за свих 81 основну и средњу школу које су у протеклом периоду учестовале у хуманитарној акцији, Арлов је додао  да исту до 15. фебруара могу подржати и   укључити се  и друге школе уколико то  желе.

„Можда до Сретења дођемо до броја 100  – школа учесница у акцији, а жеља нам је да центар завршимо до августа.  Захтјеван дио акције је усељење у објекат јер је потребна веома скупа опрема, чију ће набавку обезбиједити поједине међународне организације, попут УНИЦЕФ-а“ , додао је  Арлов.

Школе са подручја србачке општине радо се одазивају сличним акцијама, истакла је директор Основне школе „Доситеј Обрадовић“ из  Разбоја  Силвана Секулић, а директор Центра средњих школа „Иво Андрић“ у Прњавору Сузана Шврака истакла је да је учешћем ученика у оваквим активностима постигнут један од циљева развијања хуманости код дјеце и младих.

„Захваљујући дјеловању Одбора за помоћ Косову и Метохији, на најбољи начин се граде мостови сарадње између дјеце у Републици Српској и на Косову и Метохији“, изјавио је начелник општине Драко Томаш. „Општина Прњавор  ће уплатити 3.000 КМ како бисмо и ми били дио овог значајног  пројекта. Захваљујумо господину Арлову што је препознао Прњавор као партнера на добрим пројектима“ , рекао је Томаш.

Томаш је подсјетио да Прњавор неколико година уназад учествује  у пројекту „Спојимо дјецу са КиМ са дјецом из Републике Српске“, што ће се наставити и ове године уколико дозволе епидемиолошке мјере. Такође је подсјетио да Општина годинама уназад стипендира и три студента са КиМ-а, позивајући притоме и друге локалне заједнице да слиједе овакав примјер.

Захвалнице за учествовање у хуманитарној акцији уручене су школама : Основној школи  „Петар Кочић“ Шибовска, ОШ „Бранко Ћопић“ Прњавор, ОШ „Свети Сава“ Горњи Смртићи“, Гимназији Прњавор, Музичкој школи Прњавор, Центру средњих школа „Иво Андрић“ Прњавор, ОШ „Доситеј Обрадовић“ Разбој, ОШ „Вук Стефановић  Караџић“ Ситнеши, Средњошколском центру „Михајло Пупин“ Дервента,  и ОШ „Вук Стефановић  Караџић“ Витковци.