Institut za javno zdravstvo u Banjaluci, nakon mjerenja radioaktivnosti na lokacijama jezera Drenova i Miloševića glavici, utvrdio je da bombe koje je NATO 1995. godine bacio na ovaj prostor, nisu izazvale vještačku radioaktivnost. “Institut nema podatke za ranije sprovedena mjerenja na ovom području, ali posjeduje prosječna mjerenja na nivou Srpske, na osnovu kojih se može tvrditi da nema vještačke radioaktivnosti”, rekla je tehnički rukovodilac laboratorije za radiohemiju Instituta Jelena Marinković na konferenciji za novinare u Prnjavoru.

Pomoćnik direktora za deminiranje Republičke uprave Civilne zaštite Dragan Kos kaže da je, nakon izvršenih ispitivanja i ronjenja, na osnovu pronađenih ostataka gelera utvrđeno da su rakete u vodi eksplodirale. “Opasnosti od postojanja raketa `tomahavk` nema”, naglasio je Kos.

Zamjenik načelnika opštine Prnjavor Božidar Ivanović kaže da je utvrđeno da je jonizirajuće zračenje manje od prosjeka i da stanovništvo ne treba da brine.

Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Vijačani Dejan Subotić, u ime mještana ovog područja, izrazio je zadovoljstvo utvrđenim rezultatima analize i rekao da je danas konačno riješena dvije decenije duga misterija u vezi sa postojanjem bombe sa osiromašenim uranijumom u jezeru Drenova.

Današnjem sastanku prisustvovali su predstavnici Republičke uprave Civilne zaštite Republike Srpske, Zavoda za javno zdravstvo Srpske, Savjeta mjesne zajednice Donji Vijačani i opštine Prnjavor.

Tokom NATO bombardovanja Republike Srpske u prvoj polovini septembra 1995. godine, nekoliko navođenih raketa sa osiromašenim uranijumom palo je u naposrednoj blizini jezera Drenova, a najmanje jedna u jezero. Zbog sastava projektila koji su štetni po ljudsko zdravlje i zbog činjenice da se vodom iz ovog akumulacionog jezera snabdjeva opština Prnjavor, postojala je bojazan da je došlo do zagađenja jezera.

SRNA /T.S/