Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Борис Пашалић рекао је да на подручју општине Прњавор постоји потреба уређења токова ријека Укрине и Вијаке, што се није могло раније реализовати због неријешених имовинско-правних односа који су се испоставили као већи проблем од обезбјеђења новца.

Пашалић је рекао да га је начелник општине Прњавор Дарко Томаш на данашњем састанку увјерио да је дио тих проблема већ отклоњен и да ће у наредних неколико мјесеци пројекат бити комплетиран, односно да ће бити ријешена питања евентуалне експропријације или преузимања земљишта.

“Већ почетком 2021. године имаћемо нови пројекат ‘Коридор Саве и Дрине’ у којем имамо довољно новца да интервенишемо са пројектима какав је на подручју општине Прњавор, а услов је чиста траса и уредни папири”, изјавио је Пашалић новинарима.

На састанку је било ријечи и о језеру Дренова, којим тренутно управљају “Воде Српске”, гдје се у скорије вријеме очекују радови на санацији објеката, уређењу и чишћењу околине језера.

Пашалић је рекао да је разговарано и о Ловачком удружењу “Борик” из Прњавора у којем су посљедњих неколико година присутни велики проблеми.

“То је једно од три ловишта гдје је одлуком министарства забрањен лов. Истрајаћемо у таквом ставу јер не желимо посвађане и наоружане људе пуштати у лов да не би дошло до још већих посљедица”, додао је Пашалић.

Он је подсјетио да су из ресорног министарства упућена два акта – један према Ловачком савезу у којем је затражено да се утврди компатибилност аката друштва са актима Савеза, и други према Ловачком удружењу “Борик” да се у року од 90 дана ријеши постојећи проблем.

“Уколико не дође до рјешења Министарство ће одузети ловиште од овог удружења. Сматрамо да није примјерено да због личних сукоба једне групе људи трпи готово хиљаду ловаца, али и пољопривредни произвођачи којима дивљач оштећује усјеве. Вјерујем да ћемо до септембра ријешити овај проблем”, појаснио је Пашалић.

Начелник општине Прњавор Дарко Томаш рекао је да је једно од основних питања о којима је било ријечи закуп пољопривредног земљишта које је у власништву Републике Српске, а за које није на системски начин ријешено коришћење.

“Наша процјена је да на подручју прњаворске општине таквог земљишта има око 1.342 хектара. У наредном периоду ћемо ријешити проблем предузећа ‘Младегс Пак’ за потребним пољопривредним земљиштем, а касније ћемо рјешавати и друга питања. Наше је опредјељење да највећи дио тог земљишта који остане буде ријешен путем закупа индивидуалним пољопривредним произвођачима”, изјавио је Томаш.

Говорећи о уређењу корита ријека на подручју општине Прњавор, он је прецизирао да је потребно уредити око 2.300 метара корита ријеке Вијаке и око 1.000 метара корита ријеке Укрине, за шта су раније већ израђени пројекти санације.

“На општини је да ријешимо имовинско-правна питања, или на добровољан начин власника парцела или законски изузимање парцела, да бисмо могли реализовати овај пројекат”, појаснио је Томаш.

Он је навео да је о питању проблема у Ловачком удружењу “Борик” опредјељење општине да се 20 људи повуче из удружења и на тај начин омогуће да се остали чланови, којих је око хиљаду, могу бавити оним што воле, односно да се баве ловом.

Према његовим ријечима, тема данашњег састанка било је и стање у ергели “Вучијак”, која би у наредном периоду требало да добије нови инвестициони замах.

СРНА /Т.С/