Odjeljenje za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Opštinske uprave opštine Prnjavor obavještava poljoprivredne proizvođače sa područja opštine Prnjavor da je u toku realizacija Projekta razvoja konkurentnosti u ruralnim područjima, finansiranog od strane Međunarodnog fonda za ruralni razvoj (IFAD), a koji implementira Jedinica za koordinaciju poljoprivrednih projekata pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske u saradnji sa Resorom za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi. U toku dosadašnjeg rada identifikovani su neki lanci vrijednosti među kojima je i lanac vrijednosti za krastavce kornišone, a biznis plan lideri su “Carl Kuehne” d.o.o. Kozarska Dubica, ZZ “Gračanka” Gračanica, “AM – Đogić” d.o.o. Živinice. Navedena preduzeća imaju u cilju proširenje kooperantske mreže kroz organizovanje proizvodnje i otkupa krastavaca kornišona. Start-ap paketi se finansiraju na sljedeći način: 40 % – projekat, 10 % – Opština Prnjavor i 50 % – proizvođač (žene i mlađi od 40 godina imaju dodatnih 10 % podrške iz projekta). Pri zasnivanju proizvodnje krastavaca kornišona svim proizvođačima će biti obezbijeđen kompletan repromaterijal, koji će se otplaćivati kroz proizvod (50 % od ukupnog start-ap paketa), a otkup cjelokupne proizvedene količine je zagarantovan. Za sve dodatne informacije zainteresovani poljoprivredni proizvođači mogu se obratiti u kancelarije Odjeljenja ili putem kontakt telefona 051/660-860.