У оквиру пројекта “Партнерство за квалитетна радна мјеста и конкурентност”, који спроводи Локално партнерство за запошљавање Прњавор, 5. марта је почео други циклус обуке за незапослене за рад у обућарској индустрији. Ријеч је о обуци за занимање шивач и кројач, у којој ће учествовати четири особе. Обука је дио активности Партнерства захваљујући ком ће 75 незапослених особа проћи обуку за рад у индустрији, а њих 50 ће бити запослено у металопрерађивачкој, дрвопрерађивачкој, прехрамбеној и индустрији коже и обуће.

Локално партнерство Прњавор једно је од 15 таквих партнерстава основаних у земљи у склопу кровног пројекта Подршка локалним партнерствима за запошљавање у БиХ, којег Европска унија финансира са 4 милиона еура, а спроводи Међународна организација рада у сврху преквалификације скоро 2.000 незапослених, те запошљавања њих најмање 620.

Обуке за занимања шивач и кројач обухвата 20 дана интензивне практичне обуке, током које ће незапослене особе стећи неопходна знања и вјештине за рад у индустрији. Обуку похађају три жене и један мушкарац, сви из Прњавора, од чега су три полазника млађа од 30 година, док једна полазница спада у теже запошљиве категорије незапослених особа, будући да је на Бироу за запошљавање пријављена већ 14 година.

Зависно од постигнутих резултата полазници обуке могу бити запослени у предузећу “КЛМ” д.о.о. у којем се организује обука. Све четири полазнице претходног циклуса обуке сада раде у истом предузећу.

Чланови Партнерства Прњавор су Агенција за развој предузећа ЕДА Бања Лука, Општина Прњавор, Завод за запошљавање Републике Српске – Биро Прњавор, Центар средњих школа “Иво Андрић” Прњавор, “МИ Тривас” д.о.о. и “Топлинг” д.о.о.