У просторијама Завода за запошљавање Републике Српске/Биро Прњавор, прошле седмице троје корисника потписало је уговоре о додјели грант средстава за покретање властитог посла.

Уговоре су потписале три незапослене особе из Прњавора, које су током децембра 2022. и јануара 2023. успјешно завршиле обуку за покретање властитог посла и припремиле бизнис планове који су најбоље оцијењени.

Грантови у висини до 6000 КМ ће бити искориштени за покретање властитог посла, а једна од особа која ће добити грант средства је Саманта Ровер, која планира да покрене предузеће које ће пружати физиотерапеутске услуге.

“Судјеловање у обуци за самозапошљавање ми је било корисно, јер сам научила направити бизнис план, израчунати све потребне трошкове, приходе, амортизације и остале пословне процјене и тако добити реалну слику успјешности моје пословне идеје. Такође, указано ми је на детаље и појединости којих нисам била свјесна. Мислим да је то изузетно важно, јер се већина нас који имамо жељу и вољу за самозапошљавањем суочи са страхом од неуспјеха, а на овој едукацији добијете алат помоћу којег можете увидјети реалну слику ваше пословне идеје и прије самог почетка знати колике су стварне шансе да је остварите”, рекла је Ровер.

Она је препоручила свим особама са реалним идејама и циљевима да се окушају већ у идућем натјечају за додјелу потицаја.

Програм савјетодавне и финансијске подршке развоју пословања се проводи у оквиру пројекта Одрживо партнерство за запошљавање, који је финансиран од стране Европске уније, а проводи се у оквиру друге фазе пројекта Подршка Европске уније локалним партнерствима за запошљавање – Фаза II (LEP II), који имплементира Међународна организација рада у БиХ.

Локално партнерство за запошљавање Прњавор је једно од 20 партнерстава успостављених у БиХ у оквиру пројекта “Подршка Европске уније локалним партнерствима за запошљавање – Фаза II” (LEP II), којег Европска унија финансира с 4 милиона евра, а проводи Међународна организација рада (MOR). Овај пројекат има за циљ да кроз локална партнерства за запошљавање допринесе побољшању запошљавања у локалним заједницама и унаприједи вјештине и прилике за запошљавање особа у неповољном положају на тржишту рада. За више информација о пројекту LEP II посјетите www.partnerstvo.ba