Начелник Општине, Дарко Томаш уприличио је данас пријем за родитеље дјеце која болују од ријетких болести, уручио им помоћ и разговарао о проблемима и изазовима са којима се свакодневно суочавају.

Он је подсјетио да се, према подацима републичког Центра за ријетке болести, 13 дјеце са подручја општине Прњавор налази у овој категорији становништва.

„Овим пријемом желимо да им кажемо да нису сами, да смо на располагању  како би што лакше превазишли проблеме које имају. То је проблем са којим се ове породице морају трајно борити, и зато је важно да знају да имају адресу на коју се могу увијек обратити“ , рекао је Томаш у изјави новинарима.

Томаш је нагласио да се проблеми са којима се суочавају породице обољелих од ријетких болести морају системски рјешавати на републичком нивоу, а да локалне заједнице у свом домену помогну у складу са могућностима.

Данашњем пријему, између осталих,  присуствовала је и Бранкица Блатешић из Кремне, чији се син Жељко већ 27 година лијечи од хемофилије.

Она каже да су укључени у Центар за ријетке болести Републике Српске, а да је за породицу најтежа била 2011. година.

„Тада смо уз подршку општине, суграђана, ученика Гимназије организовали хуманитарни концерт и уз додатну помоћ Владе Републике Српске прикупили потребна средства да Жељко стане на своје ноге. Борба је тешка, али успјевамо уз помоћ добрих људи“ , каже Бранкица.

Начелник Томаш је 28. фебруара на Међународни дан ријетких болести посјетио и Дневни центар „Невен“ чијих  четворо штићеника болује од неке од болести које се убрајају у ову категорију.

/СРНА/