Начелник општине, Дарко Томаш  разговарао је данас са радницима предузећа „The Welly“ из Прњавора који су прије двадесетак дана због блокаде рачуна послати кућама на чекање.

Гашењем машина у  предузећу које је успјешно пословало од 2012. године и највећи дио производа пласирало на инострано тржиште статус око 90 радника постао је неизвјесан.

Томаш је  истакао да ће општина Прњавор овим радницима омогућити бесплатну правну помоћ како би, прије свега, ријешили проблеме из радног односа.

„Други вид помоћи ће бити посредовање у запошљавању уколико се за тим укаже потреба и не могне наставити њихов радни ангажман у овом предузећу“ , истакао је он.

Томаш је напоменуо да  је данашњем састанку присуствовало и руководство предузећа како би разговор у потпуности био транспарентан, те да радници знају да општина није директно надлежна за рјешавање њиховог проблема, али вјерују институцијама локалне заједнице.

„Приоритет је заштита интереса радника, како им помоћи да ријеше проблем из радног односа и наплате потраживања по основу плата. С друге стране адвокати ће радити на заштити интереса општине јер је овој фирми која је пословала у Пословној зони продато земљиште  у власништву општине под повољнијим условима од тржишних“ , рекао је Томаш.

Радник предузећа Емилијан Петрешин каже да он нити његове радне колеге не знају тачан разлог због којег не раде већ око мјесец дана.

„Још нисмо добили рјешења о отказу, дугују нам двије плате и отпремнине,  радници који су на боловању за сада имају социјално и здравствено осигурање, али других исплата нема“ , појаснио је Петрешин.

Он је подсјетио да ситуацију додатно отежава чињеница да је у овом предузећу радио већи број брачних парова чиме је директно угрожена егзистенција њихових породица.

„Има случајева да је из једне породице радило њих четворо,  људи су задужени кредитима,  школују дјецу, стижу рачуни за режије, а немамо никаквих примања“ , каже Петрешин.

Он је у име радника захвалио начелнику Томашу  на исказаној подршци и омогућеној помоћи у борби за остварење  основних права и изразио наду да ће се настала ситуација разријешити у што скорије вријеме.

Срна Т.С.