У опширном интервјуу са првим човјеком општине Прњавор, Дарком Томашем, разговарали смо о привреди, односу на релацији скупштинска већина-градо/начелник, инфраструктури, међународној сарадњи и свему ономе што је рађено у Прњавору у претходном периоду.

Да се у Прњавору ради, видљиво је чим приђете ближе граду, а радом се поноси начелник Томаш, који иако млад “гази” трећи мандат на овој функцији. Иначе овај “млади” начелник је обнашао неколико функција како на локалном тако и на републичком нивоу, гдје је поред начелника Прњавора био и директор Фонда здравственог осигурања Републике Српске. Како каже познаје сваки засеок и скоро сваку кућу у Прњавору али се и њему људи обраћају на улици, код куће и у самој канцеларији.

Ипак, начелник “Мале Европе” како Прњавор зову, се највише хвали привредом и привредницима, истичући да је његово опредјељење да да максимум како би привредно окружење у овој општини било што боље за инвеститоре.

“Када су у питању инвестиције, преко двије трећине тих инвестиција је реализовано у сарадњи са вишим нивоима власти. То се посебно огледа у изградњи аутопута, гдје је сама петља удаљена један километар од центра града и ту смо изградили пословно-туристичку зону и ту скоро да нема више слободног мјеста. У том контексту је раст привреде такав да смо у самом врху када је у питању Република Српска. Што се тиче самог града у њега је у посљедњих четири или пет година уложено преко 15 милиона КМ, прије свега у реконструкцију најважнијих саобраћајних проблема, реконструкцију улица и снацију старих зграда.”

Томаш се посебно похвалио рјешавањем проблема воде, а ове године најављује интензивирање радова на проширењу водоводне мреже у мјесне заједнице Штрпци, Бабановци, Кремној, Вучијаку, Лужанима, Мравици и другим мјесним заједницама, а средства за рјешавање овог проблема су обезбјеђена грантом Европске инвестиционе заједнице у износу од три милиона КМ.

На нашу констатацију да опозиција критикује локалну власт говорећи да нема нових производних погона у поменутој привредној зони, начелник одговара да су неинформисани.

“То могу рећи само они који немају довољно информација, јер с једне стране жеља нам је да прво морамо дати шансу домаћим привредницима и да оним људима који су се показали као успјешни добију по повољнијим условима одређене ствари. Са друге стране у посљедње вријеме смо у озбиљним разговорима с фирмама из иностранства, а са три фирме могу слободно рећи да је ствар завршена и да ће ти страни инвеститори доћи овдје. Конкретно планирамо запослити у првом дијелу 300 радника, а касније и више, само ја не бих даље рекламирао ову причу, временом ће се сви увјерити у ово што говорим.”

Како је додао Томаш, око 250 хиљада квадрата земљишта је већ продано, а фирми из Њемачке која је изразила жељу да покрене производњу у Прњавору је потребно нових 200 хиљада квадрата земљишта. Начелник је истакао и то да ће Прњавор морати ангажовати радну снагу из других локалних заједница, јер слободне радне снаге на подручју ове локалне заједнице је мало.

Оно што Томаш константно истиче јесте опредјељеност ка привреди, а не класично бављење политиком, што се и у пракси показало. Тако је начелник у једном моменту изгубио скупштинску већину и ту је истакао да је град увијек у губитку, када начелник нема одбрнике на својој страни. Ипак, некако је успио да се устабили политички, врати скупштинску већину и оствари најбољи резултат на претходним изборима након Лакшташа у Изборној јединици два.

“Као што сам и рекао, ја се не бавим на класичан начин политиком, него желим кроз привреду и свој свеобухватан ангажман да заслужим код људи подршку. Могу слободно рећи да се то и десило на посљедњим избрима, гдје је СНСД са освојених 43,13 одсто гласова био други по снази када је у питању регија, што је очит доказ да је народ препознао наш рад. Ја само желим да истакнем то да ће се добар резултат наше партије вратити Прњавору кроз инвестиције, јер нама не требају функције нити нешто друго, него нам треба да унаприједимо пословну и саобраћајну инфраструктуру, а то само можемо кроз подршку виших нивоа власти.”

Са привредном снагом јачом од Градишке, Српца и већине локалних заједница у Републици Српској и подршком Владе РС, Томаш очекује да ће Прњавор испунити очекивања од преко 1,5 милијардни КМ годишњег промета. Томаш је поносан и на разноликост коју посједује Прњавор, гдје истиче да националне мањине и њихови представници имају сарадњу са својим матичним земљама, а која се огледа у размјени становништва неколико пута у току године.

Оно што нас је занимало јест и фамозних милион КМ, који припадају Прњавору, како тврди локална власт, јер је добитни листић на лоту извучен управо у Прњавору. Томаш је потврдио да је овај новац већ на рачуну општине и да ће тако и остати, јер је закон по овом питању јасан, те је поносан што су они као локална заједница препознали овај проблем и истјерали га до краја.

На крају смо Томаша питали да ли је срчан у политици, као у фудбалу, на шта је одговори да јесте и да се у све што ради даје максимално. Додао је како су му пријатељи из дјетињства и са фудбала данас сарадници у послу и да је спорт добар начин да људи заиста постану праве особе.

Микромрежа