U opširnom intervjuu sa prvim čovjekom opštine Prnjavor, Darkom Tomašem, razgovarali smo o privredi, odnosu na relaciji skupštinska većina-grado/načelnik, infrastrukturi, međunarodnoj saradnji i svemu onome što je rađeno u Prnjavoru u prethodnom periodu.

Da se u Prnjavoru radi, vidljivo je čim priđete bliže gradu, a radom se ponosi načelnik Tomaš, koji iako mlad “gazi” treći mandat na ovoj funkciji. Inače ovaj “mladi” načelnik je obnašao nekoliko funkcija kako na lokalnom tako i na republičkom nivou, gdje je pored načelnika Prnjavora bio i direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske. Kako kaže poznaje svaki zaseok i skoro svaku kuću u Prnjavoru ali se i njemu ljudi obraćaju na ulici, kod kuće i u samoj kancelariji.

Ipak, načelnik “Male Evrope” kako Prnjavor zovu, se najviše hvali privredom i privrednicima, ističući da je njegovo opredjeljenje da da maksimum kako bi privredno okruženje u ovoj opštini bilo što bolje za investitore.

“Kada su u pitanju investicije, preko dvije trećine tih investicija je realizovano u saradnji sa višim nivoima vlasti. To se posebno ogleda u izgradnji autoputa, gdje je sama petlja udaljena jedan kilometar od centra grada i tu smo izgradili poslovno-turističku zonu i tu skoro da nema više slobodnog mjesta. U tom kontekstu je rast privrede takav da smo u samom vrhu kada je u pitanju Republika Srpska. Što se tiče samog grada u njega je u posljednjih četiri ili pet godina uloženo preko 15 miliona KM, prije svega u rekonstrukciju najvažnijih saobraćajnih problema, rekonstrukciju ulica i snaciju starih zgrada.”

Tomaš se posebno pohvalio rješavanjem problema vode, a ove godine najavljuje intenziviranje radova na proširenju vodovodne mreže u mjesne zajednice Štrpci, Babanovci, Kremnoj, Vučijaku, Lužanima, Mravici i drugim mjesnim zajednicama, a sredstva za rješavanje ovog problema su obezbjeđena grantom Evropske investicione zajednice u iznosu od tri miliona KM.

Na našu konstataciju da opozicija kritikuje lokalnu vlast govoreći da nema novih proizvodnih pogona u pomenutoj privrednoj zoni, načelnik odgovara da su neinformisani.

“To mogu reći samo oni koji nemaju dovoljno informacija, jer s jedne strane želja nam je da prvo moramo dati šansu domaćim privrednicima i da onim ljudima koji su se pokazali kao uspješni dobiju po povoljnijim uslovima određene stvari. Sa druge strane u posljednje vrijeme smo u ozbiljnim razgovorima s firmama iz inostranstva, a sa tri firme mogu slobodno reći da je stvar završena i da će ti strani investitori doći ovdje. Konkretno planiramo zaposliti u prvom dijelu 300 radnika, a kasnije i više, samo ja ne bih dalje reklamirao ovu priču, vremenom će se svi uvjeriti u ovo što govorim.”

Kako je dodao Tomaš, oko 250 hiljada kvadrata zemljišta je već prodano, a firmi iz Njemačke koja je izrazila želju da pokrene proizvodnju u Prnjavoru je potrebno novih 200 hiljada kvadrata zemljišta. Načelnik je istakao i to da će Prnjavor morati angažovati radnu snagu iz drugih lokalnih zajednica, jer slobodne radne snage na području ove lokalne zajednice je malo.

Ono što Tomaš konstantno ističe jeste opredjeljenost ka privredi, a ne klasično bavljenje politikom, što se i u praksi pokazalo. Tako je načelnik u jednom momentu izgubio skupštinsku većinu i tu je istakao da je grad uvijek u gubitku, kada načelnik nema odbrnike na svojoj strani. Ipak, nekako je uspio da se ustabili politički, vrati skupštinsku većinu i ostvari najbolji rezultat na prethodnim izborima nakon Lakštaša u Izbornoj jedinici dva.

“Kao što sam i rekao, ja se ne bavim na klasičan način politikom, nego želim kroz privredu i svoj sveobuhvatan angažman da zaslužim kod ljudi podršku. Mogu slobodno reći da se to i desilo na posljednjim izbrima, gdje je SNSD sa osvojenih 43,13 odsto glasova bio drugi po snazi kada je u pitanju regija, što je očit dokaz da je narod prepoznao naš rad. Ja samo želim da istaknem to da će se dobar rezultat naše partije vratiti Prnjavoru kroz investicije, jer nama ne trebaju funkcije niti nešto drugo, nego nam treba da unaprijedimo poslovnu i saobraćajnu infrastrukturu, a to samo možemo kroz podršku viših nivoa vlasti.”

Sa privrednom snagom jačom od Gradiške, Srpca i većine lokalnih zajednica u Republici Srpskoj i podrškom Vlade RS, Tomaš očekuje da će Prnjavor ispuniti očekivanja od preko 1,5 milijardni KM godišnjeg prometa. Tomaš je ponosan i na raznolikost koju posjeduje Prnjavor, gdje ističe da nacionalne manjine i njihovi predstavnici imaju saradnju sa svojim matičnim zemljama, a koja se ogleda u razmjeni stanovništva nekoliko puta u toku godine.

Ono što nas je zanimalo jest i famoznih milion KM, koji pripadaju Prnjavoru, kako tvrdi lokalna vlast, jer je dobitni listić na lotu izvučen upravo u Prnjavoru. Tomaš je potvrdio da je ovaj novac već na računu opštine i da će tako i ostati, jer je zakon po ovom pitanju jasan, te je ponosan što su oni kao lokalna zajednica prepoznali ovaj problem i istjerali ga do kraja.

Na kraju smo Tomaša pitali da li je srčan u politici, kao u fudbalu, na šta je odgovori da jeste i da se u sve što radi daje maksimalno. Dodao je kako su mu prijatelji iz djetinjstva i sa fudbala danas saradnici u poslu i da je sport dobar način da ljudi zaista postanu prave osobe.

Mikromreža