Предсједник Републике Српске Милорад Додик отворио је јуче дионицу ауто-пута од мјеста Друговићи до Прњавора дугу 25 километара, чиме је завршена изградња ауто-пута „9. јануар“ од Бања Луке до Добоја, за шта су издвојена 402 милиона евра.

Предсједник Додик је рекао, да је изградња ауто-пута „9. јануар“ симбол моћи Републике Српске и да ће реализација инфраструктурних пројеката допринијети националној интеграцији и економском развоју. „Овај ауто-пут иде кроз срце Српске, на шта сам изузетно поносан. Република Српска је показала способност да реализује значајне инфрастуктурне пројекте, што ће бити и економски исплативо“, рекао је Додик. Он је навео, да без ауто-путева нема отварања нових радних мјеста, а самим тим ни развоја економије. Свечаности поводом отварања ауто-пута „9. јануар“, присуствовали су и предсједник Народне Скупштине Недељко Чубриловић, предсједник Владе Републике Српске, министар иностраних послова Србије Ивица Дачић, потпредсједник Народне Скупштине Ненад Стевандић, министри у Влади РС, начелници општина и градова, директор ЈП „Ауто-путеви Републике Српске“, Душан Топић и остале званице.

Предсједник Владе Републике Српске, Жељка Цвијановић истакла је да је Република Српска показала способност да реализује значајне инфраструктурне пројекте, као што је изградња ауто-пута „9. јануар“. “Поносна сам што можемо рећи да је још један важан посао за Републику Српску окончан. Ово показује нашу способност да градимо и радимо, односно да имамо визију да без модерних саобраћајница нема напретка Српске, економије, туризма, интеграција“, рекла је Цвијановићева. Дужина ауто-пута од Бања Луке до Добоја је 72 километра, а највећим дијелом ова модерна саобраћајница иде кроз општину Прњавор.

Начелник општине Прњавор Дарко Томаш, рекао је да је велики значај пројекта изградње ауто-пута Бања Лука – Добој, чија је суштина саобраћајна, економска, али и национална интеграција народа на овим просторима. Томаш је нагласио, да нема економског развоја без добре путне комуникације. „Неперспективне површине и ливаде општине Прњавор претворене су у највећу развојну шансу општине. Траса ауто-пута „9. јануар“ је траса националне интеграције двије српске земље – Републике Српске и Србије“, поручио је Томаш. Он је захвалио руководству предузећа „Ауто-путеви Републике Српске“, извођачима радова, а посебно предсједнику Додику и премијерки Цвијановић који су још 2009. године имали визију онога што је данас реалност. „Велика дјела и пројекти препознатљиви су по томе што надживе своје креаторе и творце, а ово је сигурно једно од њих“, рекао је Томаш. Директор ЈП „Ауто-путеви Републике Српске“, Душан Топић поручио је да је изградњом ауто-пута „9. јануар“ створено језгро планиране мреже ауто-путева у Српској која креће у нове пројекте. Топић је истакао да је „9. јануар“ модерна саобраћајница и велики пројекат, веома значајан за Републику Српску и општине кроз које пролази. На изградњи ауто – пута „9. јануар“ ангажоване су домаће компаније. На дионици од Бања Луке до Добоја, која се од сада прелази за око сат времена, налазе се 52 значајна објекта – два моста преко Босне и Врбаса, виадукт у Лишњи, два надвожњака у Лакташима, преко магистралног и локалног пута, подвожњаци, тунели.

(извор: СРНА)