Комунално предузеће „Водовод“ у Прњавору у последње четири године  има стабилно пословање,  финансијска средства за завршетак неколико значајних пројеката обезбиједило је учешћем у МЕГ пројекту,  а од 2017. године акумулирани губитак смањен је за више од 80 одсто, рекао данас током радне  посјете овом предузећу  начелник општине Прњавор Дарко Томаш.

„Општина је у сарадњи са предузећем „Водовод“  захваљујући добрим оствареним резултатима два пута  повлачила значајна финансијска средства од УНДП-а у оквиру учешћа у првој фази МЕГ пројекта.За градњу водоводне и канализационе мреже у улици Вида Њежића повучена су средства у износу од 195.000 КМ и око 30.000 КМ за градњу ДМА зона у граду. Укупна вриједност изградње улице коштала је око 1,2 милиона КМ, а градња ДМА зона  и мјерних мјеста 85.000 КМ. Такође за градњу водоводне мреже према пословној зони „Вијака“ која је укупно коштала 339.000 КМ кроз МЕГ пројекат повучено је 133.000 КМ“, нагласио је Томаш додајући да ниједан од ових пројеката не би било могуће реализовати без свих предузетих активности самог предузећа „Водовод“ али  и финансијске подршке УНДП-а.

„Направили су велики помак у смислу пословне реорганизације и финансијске консолидације. Од 18 општина и градова у БиХ који су у МЕГ пројекту тренутно је прњаворски ‘Водовод’   други на ранг листи по испуњењу свих шест мјерљивих критеријума који се прате у напретку комуналних предузећа“ , рекао је Томаш.

„Исто тако податак да је акумулирани губитак предузећа који је 2017. године износио 1.063.000 КМ смањен за више од 80 одсто и  данас износи 230.688 КМ,  је свакако резултат вриједан пажње због чега садашње руководство овог предузећа има нашу пуну подршку“, рекао је Томаш.

У последње четири године регистровано је више од 1.000 нових прикључака, урађени су километри нове мреже, а истовремено губици на водоводној мрежи смањени су за 11% и то са 39 на 28 одсто, додао је Томаш.

Директор прњаворског „Водовода“ Љубиша Сибинчић напоменуо је да је предузеће осим заједничких улагања са општином кроз МЕГ пројекат успјело самостално обезбиједити финансијска средстава за набавку опреме за детекцију кварова у износу од око 30.000 КМ, уз донацију од 80.000 КМ урађен је хидраулички модел водоводног система општине Прњавор, који у БиХ имају још само Градишка и Грачаница, а ових дана добијен је значајан документ “Елаборат о количинама воде на изворишту Повелич“  вриједности 80.000 до 90.000 КМ.

Сибинчић је подсјетио да „Водовод“ на подручју општине Прњавор одржава око 360 километара примарне и секундарне мреже и око 350 километара прикључних водова.

„Ове године у плану је градња  још двије ДМА зоне захваљујући чему ће око 80 одсто водоводног система бити покривено са мјерачима протока“, рекао је Сибинчић.

Највећим успјехом досадашњег пословања Сибинчић  сматра завршетак пројекта Повелич, на којем тренутно имам око 8.500 потрошача. Предузеће „Водовод“ запошљава 55 радника.