Начелник општине Прњавор Дарко Томаш уприличио је данас пријем за шесторицу младих инжењера пољопривреде који су остварили право на подстицај од по 2.000 КМ.

Томаш је истакао да је Прњавор прва општина у Републици Српској која је увела овај вид подршке и подстицаја и подсјетио да је раније уведена мјера да свако пољопривредно газдинство које се води на младом човјеку, старости испод 35 година, добије увећани подстицај за 10 одсто.

“Ове године смо подршку проширили мјером додјеле по 2.000 КМ сваком од регистрованих пољопривредника испод 40 година старости, који није посао тражио у некој институцији јавног сектора него је запослење пронашао на свом пољопривредном газдинству. Јасно смо им дали до знања да локална заједница цијени напоре које улажу”, појаснио је Томаш.

Он каже да је општина препознала да ови млади људи, осим што развијају своје газдинство, на најбољи начин доприносе развоју локалне заједнице која је претежно пољопривредно оријентисана и схватила је да су то образовани људи који сутра могу помоћи и у савјетодавном смислу.

На данашњем састанку са младим пољопривредницима разговарано је и о побољшању општинског правилника о подстицајима, као и о закупу пољопривредног земљишта.

Томаш је појаснио да на подручју општине Прњавор има више од 2.500 хектара обрадивог пољопривредног земљишта, од чега је око 1.200 хектара подијељено кроз закуп или концесију, а око 1.300 хектара још није расподијељено.

Он је похвалио активности Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства Републике Српске на рјешавању овог проблема и појаснио да је опредјељење општине да преостало земљиште кроз закуп буде додијељено индивидуалним пољопривредним произвођачима.

Дејан Симић из Грабик Илове, трећа је генерација у овом домаћинству која се бави узгојем крава. Тренутно на газдинству имају 90 грла, од чега је 40 у мужи, а дневно произведу око 1.000 литара млијека дневно које откупљује Мљекара у Козарској Дубици.

“Заједно са оцем проширујем производњу. У јануару смо отворили нови савремени објекат већег производног капацитета, планирамо повећавати производњу и даље. Недостаје нам земљишта јер се проширивањем јављају потребе за већим површинама на којима можемо произвести довољне количине хране”, каже Симић.

Драган Поповић из Палачковаца бави се узгојем свиња, на фарми тренутно има 62 крмаче.

“Драго нам је што су у општини свјесни да је пољопривреда једна од најважнијих грана за опстанак. Ова година је за нас у области свињарства једна од најтежих јер су све забаве отказане, а ми смо са пласманом највише оријентисани управо на такве догађаје којих сада скоро и да нема. Пласман је отежан, а цијена најнижа у протеклих 12 година”, појашњава Поповић.

Пољопривредник Дејан Поповић из Палачковаца захвалио је општини Прњавор што са младима жели да буде партнер у производњи и заједнички рјешава проблеме.

“На нашем имању на површини од 2,5 хектара бавимо се производњом конзумне крушке, као и узгојем товних пилића којих у једном турнусу буде 20.000. За сада не планирамо проширивање производње, него смо се више базирали на секундарну прераду воћа у сокове, компоте, џемове и остале производе”, каже Поповић.

СРНА, Т.С.