Амбасадор БиХ у Румунији, Миле Васић, у сарадњи са општином Прњавор организовао је састанак са представницима извозно орјентисаних привредних субјеката ове и сусједних општина, с циљем указивања на могућности које пружа румунско тржиште.

Амбасадор Васић каже да су могућности за сарадњу бројне. “Румунија је држава која се развија, у којој је присутан страни капитал, у њој послује 193.000 страних компанија. Потенцијала имају и БиХ и Румунија, само што он није искоришћен у најбољој мјери.“ рекао је Васић.

Васић сматра да се БиХ привредници не смију осјећати инфериорно у односу на компаније из Западне Европе. “У БиХ имамо фирме које производе далеко квалитетније и боље производе, само из неког разлога не наступамо на свим тржиштима. Можда и зато што заборављамо да ЕУ није само на западу него и на истоку.“ закључио је он.

Начелник општине Прњавор, др Синиша Гатарић, каже да је важно када у држави каква је Румунија, која може бити потенцијално огромно тржиште, постоји амбасадор спреман да омогући контакт домаћих са тамошњим привредницима. Он истиче да се живот заснива на економији и привреди због чега је неопходно да постоје контакти између људи и да се они реализују кроз економску сарадњу.

Директор предузећа “Експорт сити“ у Прњавору, Медиха Турчиновић, која је присуствовала састанку, каже да до данас није имала праву представу о привредној развијености Румуније и да је изненађена подацима које је чула. “Ово што смо имали прилику чути од амбасадора Васића може домаћим привредницима помоћи у даљем пословању. Требали бисмо се више угледати на оне државе које су раније биле далеко иза нас по развијености, а сада су на узлазној путањи.“ рекла је Турчиновићева. Она каже да је “Експорт сити“ извозно орјентисано предузеће које производе пласира на њемачко и италијанско тржиште, а да за сада нису имали сарадњу са Румунима.

Амбасада БиХ у Румунији до сада је одржала 14 оваквих састанака са привредницима у БиХ.

СРНА /Т.С/