U skladu sa vanrednim meteorološkim biltenom Republičkog hidrometeorološkog zavoda i upozorenjem Republičke uprave civilne zaštite na potencijalno opasne vremenske prilike, Opštinski štab za vanredne situacije izdao je saopštenje za javnost, u kojem se navodi, da se prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda za 9. juli 2019. očekuje vrlo nestabilno vrijeme sa čestim grmljavinskim procesima i lokalnim nepogodama, prvo u južnoj polovini zemlje, kasnije popodne i uveče u sjevernoj polovini biće obilnijih padavina i uslova za grad. „Povećana količina padavina prognozira se do srijede, 10. jula do 6.00 časova, a lokalno jaki pljuskovi mogu iznositi i do 30 ml/m². Upozoravaju se privredna društva, pravna lica i građani na potencijalno opasne vremenske prilike i obavezu preduzimanja preventivnih mjera na planu lične, uzajamne i kolektivne zaštite. U tom smislu potrebno je, u skladu sa mogućnostima, izvršiti zaštitu imovine i materijalnih dobara od opasnosti od grada, pratiti situaciju i saopštenja nadležnih službi i organa i postupati u skladu sa istim. Sve eventualne uočene opasnosti građani mogu prijaviti na besplatne telefonske broje 121 – Operativno-komunikativni centar Banja Luka i 123 – Teritorijalna vatrogasna jedinica “, navodi se u saopštenju.