Начелник општине Прњавор Дарко Томаш уприличио је данас подјелу паркинг картица за добровољне даваоце крви који су ослобођени плаћања комуналне таксе за паркирање у градском подручју општине Прњавор, по чему је ова локална заједница јединствена у Републици Српској.

Томаш је рекао да је према информацијама Општинске организације Црвеног крста /ОО ЦК/ 50 суграђана даровало крв више од 20 пута.

“На овај начин желимо да им се захвалимо на исказаној хуманости свих ових година. Захвалност и Црвеном крсту који је покренуо иницијативу као и на свим активностима које проводи” , рекао је Томаш.

Он је напоменуо да ће овогодишњим корисницима 1.марта идуће године бити реиздате паркинг картице без поновног подношења документације, док ће се само корисници који у међувремену промијене возило требати јавити у општинску управу са регистарским таблицама и саобраћајном дозволом како би им била издата нова картица.

Секретар ОО ЦК Прњавор Бојан Шипрагић каже да је иницијатива покренута као вид захвалности вишеструким даваоцима крви, али и да се подстакну млади са 10-15 даривања да буду што редовнији у акцијама.

Он је подсјетио да је један од начина увођења младих у ову хуманитарну организацију и акција за пунољетне ученике средњих школа која се организује у поводу обиљежавања Дана општине Прњавор, након које један дио њих постају редовни даваоци ове драгоцјене течности.

Милошу Митрићу мотив за добровољно даривање крви било је животно искуство јер се и сам нашао у ситуацији да му је неопходна туђа крв.

“У кући нас је петоро,сви смо даваоци крви. Ја бих и чешће учествовао у акцијама, али због ријетке АБ негативне крвне групе из Црвеног крста ме позивају када је потребно” , појаснио је Марић.

Славиша Будак крв је даривао 54 пута. Мотив му је како каже помоћи другима, али и очување властитог здравља, због чега и његово двоје дјеце учествују у акцијама Црвеног крста.

Будак каже да је подјела паркинг картица општински знак пажње и захвалност за учињен хумани гест.

Срна Т.С.