Нацрт плана за регулисање ријека Лишња и Вијака чија су корита дјелимично затрпана током изградње дионице аутопута,која пролази кроз општину Прњавор, није задовољавајући,јер се њиме не нуди квалитетно рјешење за спречавање будућих поплава, један је од закључака данашњег састанка који је организован на иницијативу начелника општине Прњавор др Синише Гатарића, са институцијама и предузећима укљученим у изградњу аутопута и грађанима ове општине.

Предсједник Скупштине општине Прњавор Борко Лукановић прецизирао је да рјешење предвиђено нацртом није добро јер се планира проширење ријеке Лишња само на неколико мјеста,а на осталим дијеловима није планирано регулисање, што значи да ће проблем са поплавама остати као и до сада. “Сматрамо да се комплетно корито Лишње ,које пролази кроз град, мора регулисати, као и да се у дијелу ријеке Вијака направе одређене измјене и проширење корита како се вода више не би задржавала и плавила привредне објекте и домаћинства.“прецизирао је Лукановић. Он каже да су сви учесници састанка заједничког мишљења да су природне плавне површине Лишње и Вијаке сада онемогућене насипањем аутопута због чега постоји потреба да се ове ријеке регулишу у потпуности. Лукановић је рекао да постоје и бројне примједбе на рјешење путева у мјесним заједницама које јужно и југозападно гравитирају општини,а чији ће мјештани морати прелазити аутопут приликом доласка у Прњавор. “Све примједбе које су изнијели учесници састанка су тонски забиљежене и биће достављене надлежним институцијама, које ће их надамо се уважити и отклонити на задовољство свих грађана.“ каже он. Извршни директор  за техничке послове ЈП “ Аутопутеви РС“  Миленко Дакић сматра да је састанак био добар и користан.“Са састанка су упућене примједбе и сугестије пројектанту, надзорном органу и извођачу радова да се коригује, помогне и  поправи оно што се поправити може.“рекао је Дакић.Састанку су, између осталих,присуствовали и представници  17 мјесних заједница општине Прњавор кроз које пролази траса аутопута. Предсједник Савјета мјесне заједнице Доњи Гаљиповци Зоран Пезер каже да се мјештани залажу да се у овом мјесном подручју умјесто према нацрту плана изградње једног надвожњака и  једног подвожњака изгради један прелаз преко аутопута .“На стручњацима је сада да установе да ли је то изводљиво.Имамо такође и  проблема са ријеком Лишња, али  и са три мања потока који  се усљед обилнијих падавина претварају у рјечице и стварају потешкоће.Ако се не пронађе квалитетно рјешење вода ће се на поједним мјестима  почети задржавати  и стварати  вјештачка језера .“ каже Пезер. Иако су били позвани данашњем састанку нису присуствовали представници Министарства за просторно уређење,грађевинарство и екологију РС и Министарства саобраћаја и веза РС.

Т.С.