Омладинска банка Прњавор уз финансијску подршку Фондације „Мозаик“ и Општине Прњавор ове године подржаће девет пројеката младих  у укупној вриједности 24.000 КМ.

Директор програма Омладинске банке Фондације „Мозаик“  Жељко Пауковић појаснио је да је кроз четворогодишњи меморандум о сарадњи између Фондације и Општине Прњавор дефинисана подршка за 30 пројеката и 5-6 микробизниса младих.

„Рад у одборима Омладинске банке подстиче младе људе да самостално доносе одлуке који ће пројекти бити подржани и  преузимају већу одговорност  за управљање средствима које издвајају партнерске општине и Фондација“ , рекао је Пауковић и додао да се на тај начин кроз конкретне пројекте рјешавају неки проблеми у локалним заједницама, а микробизнисима подстиче запошљавање младих.

Начелник општине Дарко Томаш напоменуо је да се стално повећава број пројеката кроз које су у протекле три године реализоване многе важне идеје младих људи, али се истовремено повећавају и издвојена средстава за ову намјену.

„Прије двије године у Прњавору су била  четири пројекта, а прошле године осам и један микробизнис. Ове године имамо девет  пројеката и два микробизниса у чијој је укупној вриједности учешће општине 10.500 КМ“ , рекао је Томаш.

Координатор Омладинске банке Прњавор  Дајана Башић изразила је  задовољство јер се из године у годину повећава број пројеката што је показатељ да млади препознају проблеме локалне заједнице и налазе начине да их квалитетно ријеше.

Она је истакла да је до 4.маја отворен позив за микробизнисе младих који подразумијева  бесповратна средства за регистрацију првог микробизниса у износу до 2.000 КМ.

Један од овогодишњих пројеката који је добио финансијску подршку је уређење  дијела Народне бибилиотеке у Прњавору.Директор Библиотеке Душан Марић појаснио је да ће захваљујући одобреним средствима бити адаптиран читаонички простор што ће  омогућити разне промоције и одржавање културна дешавања, као и галеријски простор за  младе умјетнике који су изразили жељу да ту излажу своје радове.

Фондација „Мозаик“ заједно са 52 општине у БиХ подржава програм Омладинске банке. На првом позиву подржано је 446 пројеката и 46 микробизниса.