Начелник општине Прњавор, Дарко Томаш, и начелник општине Челинац, Момчило Зељковић, потписали су данас у Прњавору споразум о реализацији заједничког пројекта водоснабдјевања насеља Горњи Вијачани у општини Прњавор, и Вијачани Горњи у општини Челинац, у којима живи око стотину породица.

Зељковић каже да је на овом подручју од раније изражен проблем у водоснабдјевању локалног становништва, а додатни проблем представља мањак природних изворишта.

„Осим путне инфраструктуре ово је једно од примарних питања за становника обје општине. Општина Челинац је већ обавила гео-механичко истраживање, лоцирали смо два могућег налазишта воде – Лончарица и Превија. Следећи корак је испитна бушотина што је по овом споразуму у обавези општине Прњавор “ , појаснио је Зељковић. Он је додао да је обавеза општине Челинац и да изради комплетну пројектну документацију бунара и водоводне мреже, док ће финансијско учешће општина бити сразмјерно броју корисника.

„Ми имамо планирана средстава и веома смо заинтересовани да се тај пројекат реализује током овог љета“ , нагласио је Зељковић. Начелник Челинца каже да је предмет данашњег састанка у Прњавору била и заједничка путна инфраструктура, прије свега дио регионалног пута преко Рељевца. „Усагласили смо се да заједнички наступимо према предузећи ‘Путеви Републике Српске’ да се изврши санација оштећеног коловоза. Размијенили смо мишљења и могућности у погледу повезивања двије општине преко Бранешаца, односно Чивчија и на правцу Брезичани и Кокори“ , изјавио је Зељковић.

Начелник општине Прњавор Дарко Томаш каже да је на основу разговора утврђено да су све породице на подручју двије мјесне заједнице заинтересоване за квалитетно рјешење са снабдјевањем водом. Он је напоменуо да се вриједност пројекта и рокови за извођење радова тренутно не знају, односно не могу се одредити прије проналаска бунара. „Вриједност се не може унапријед одредити јер је питање на којој дубини ће се пронаћи вода. Општина Прњавор ће направити прву бушотину на Лончарици, након чега ће се обавити све потребне анализе“ , појаснио је Томаш.  (СРНА)