Начелник општине Прњавор, Дарко Томаш уприличио је данас састанак са министром пољопривреде, шумарства и водопривреде, Борисом Пашалићем. Теме састанка биле су унапређење инфраструктуре објеката на ергели „Вучијак“, убрзавање процеса укњижавања пољопривредног земљишта на Републику Српску те расподјела истог пољопривредним произвођачима.

„Наш циљ јесте да се направи један додатни искорак у смислу да ергела добије све оне садржаје који и приличе једној таквој институцији. Намјера нам је да се у наредном периоду додатно санирају објекти инфраструктуре и да се у ближој будућности на ергели Вучијак организује школа јахања. Општина Прњавор преузима обавезу да у што краћем року изради пројекте санације ових објеката те да исте достави министарству, а министарство ће даље у својој надлежности преузети активности које су неопходне за остваривање заједничког циља“ наводи господин Томаш.

На подручју општине Прњавор налази се преко 130.000 хектара пољопривредног земљишта које није на адекватан начин распоређено пољопривредницима у смислу давања или под закуп или под концесију. „Од динамике Републичке управе за геодетско имовинско-правне односе и њихове динамике укњижавања пољопривредног земљишта на Републику Српску, зависе и активности општине и министарства у смислу подјеле тог земљишта пољопривредним произвођачима“  додао је Томаш.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, Борис Пашалић истакао је да је централна тема данашњег састанка била ергела Вучијак. „Сматрамо да је ово један од најперспективнијих субјеката на простору општине и да треба уложити додатни напор како би се осмислили разни садржаји који би привукли многе посјетиоце. Потребно је урадити одређене пројекте, обезбиједити средства и желимо до јесени да почнемо радити конкретно на терену“, рекао је Пашалић. Осврћући се на тему пољопривредног земљишта  истакао је да у Прњавору иако се смањује број газдинстава није дошло до пада прозводње. „У 2020. години општини Прњавор директним подстицајима исплаћено је око 4 милиона марака од стране министарства, а годину прије износ је био 3.5 милиона, дакле за једну годину пола милиона марака раста“, додао је Пашалић.

На састанку је присуствовао и министар за европске интеграције и међународну сарадњу, Златан Клокић.