Иницијатива за промјену статуса Музичке школе Прњавор из школе за основно образовање у школу и за основно и за средње музичко образовање, покренута је од стране начелника општине Прњавор, Дарка Томаша, према Министарству просвјете и културе РС.

Школа за основно музичко образовање Прњавор постоји још од 1985. године, а посљедњих 10 година број ученика је значајно порастао. Међу ученицима све више расте и интересовање за наставак школовања у средњој музичкој школи, од ког родитељи најчешће одустају због великих финансијских трошкова живота у Бањалуци. Сем прњаворских ученика, у школу би се уписао и одређени број дјеце из Добоја, Дервенте, Модриче, Теслића и других околних општина, које немају школу за средње музичко образовање. На тај начин ће наша општина, али и читава регија, имати вишеструку корист.