Одјељење за пољопривреду, водопривреду и шумарство Општинске управе општине Прњавор обавјештава пољопривреднe произвођачe са подручја општине Прњавор да су у складу са Програмом коришћења средстава за унапређење пољопривредне производње у 2019. години (“Службени гласник општине Прњавор”, број 6/19) планирана новчана средства из буџета oпштине за сљедеће врсте подстицаја:

а)   Подстицаји у сточарству:

• музне краве – минимално 5 грла,
  • расплодне јунице – минимално 3 грла,
  • расплодне свиње – минимално 7 грла,
  • товна јунад – минимално 5 грла,
  • товне свиње – минимално 30 грла,
  • тов пилића – минимално 10.000 комада у току године,
  • коке носиље – минимално 2000 комада,
  • овчарство – минимално 40 грла,
  • козарство – минимално 30 грла.

б)   Подстицаји у пчеларству

• минимално 30 кошница, односно пчелињих друштава.

в)   Подстицаји за интегралну воћарску и виноградарску производњу:

• за заснивање нових засада јабучастог, коштичавог и коштуничавог воћа минимална површина парцеле је 0,2 hа по воћној врсти,
  • за заснивање нових засада јагодичастог и бобичастог воћа минимална површина парцеле је 0,1 hа,
  • за заснивање нових засада винове лозе минимална површина парцеле је 0,1 hа.

г)   Подстицаји за интегралну производњу поврћа у затвореним просторима

и на отвореном:

• пластеничка производња – минимална површина пластеника је 200 m2,
  • стакленичка производња – минимална површина стакленика је 200 m2,
  • објекти за производњу гљива – минимална површина објекта је 100 m2,
  • за производњу поврћа на отвореном минимална површина парцеле засијане (засађене) једном културом је за лубенице, диње и кромпир 1 hа, за краставце корнишоне 0,1 hа, а за остале повртарске културе 0,2 hа по једној врсти.

д)  Подстицаји за интегралну производњу љековитог, зачинског и ароматичног

биља на отвореном и у затвореним просторима

• минимална површина парцеле засијане (засађене) једном врстом је 0,1 hа

(признају се врсте које се гаје у монокултури и то само у години заснивања).

ђ)  Новчана средства за подстицаје развоја органске производње.

е)  Новчана средства за ванредне потребе у пољопривреди.

ж) Новчана средства за хемијску анализу и контролу плодности земљишта.

з)  Новчана средства за оспособљавање деградираних, запуштених, неплодних и

пољопривредних земљишта лошијег квалитета

• минимална површина пољопривредног земљишта која се мора обухватити овом мјером је 1 hа.

и) Новчана средства за суфинансирање пројеката у пољопривреди.

Пољопривредни произвођачи захтјеве са пратећом документацијом могу поднијети у шалтер сали Општине Прњавор. Рок за подношење захтјева за подстицаје за интегралну производњу поврћа у затвореним просторима и на отвореном је 31. јули 2019. године, за подстицаје у сточарству, пчеларству, интегралну производњу љековитог, зачинског и ароматичног биља на отвореном и у затвореним просторима је 30. септембар 2019. године, за подстицаје за интегралну воћарску и виноградарску производњу, за подстицаје развоја органске производње, за ванредне потребе у пољопривреди и за оспособљавање деградираних, запуштених, неплодних и пољопривредних земљишта лошијег квалитета је 01. новембар 2019. године.

Носиоци пољопривредног газдинства до 35 година регистровани у складу са Уредбом о упису у Регистар пољопривредних газдинстава и Регистар корисника подстицајних средстава (“Службени гласник Републике Српске”, број: 30/13, 65/13, 20/14 и 57/16), остварују подстицајна средства увећана за додатних 10 % у односу на обрачунату вриједност по једном појединачном захтјеву.

Такође, жене носиоци пољопривредног газдинства регистроване у складу са наведеном уредбом, остварују подстицајна средства увећана за додатних 10 % у односу на обрачунату вриједност по једном појединачном захтјеву, под условом да исте имају регистровано пољопривредно газдинство минимално три посљедње године.

За све информације заинтересовани пољопривредни произвођачи могу се обратити у канцеларије Одјељења за пољопривреду, водопривреду и шумарство или путем контакт телефона 051/660-860.