“Роми на подручју општине Прњавор су током цијеле године укључени у многе друштвене, социјалне, културне, просвјетне и здравствене активности, што Прњавор чини добром средином за живот ове популације.”, рекао је начелник општине Синиша Гатарић након пријема за представнике три ромска удружења која дјелују на подручју општине, организованог поводом 8. априла – Међународног дана Рома.

Гатарић каже да свему томе својим активностима и иницијативама доста доприносе управо ова Удружења. “У општинској управи смо те иницијативе препознали као општекорисне, па кроз разне пројекте рјешавамо проблем стамбеног збрињавања, водимо рачуна о школовању и инклузији дјеце и жена, па и запошљавању. Роми су у Прњавору популација која је доживјела комплетну инклузију у друштво и што је најважније ни по чему није дискриминисана.“ истакао је Гатарић. Он каже да се не може тврдити да проблема ипак нема, јер друштво у цјелини треба још доста радити на својој отворености како би једнака права дало свима.

Предсједник Удружења “Ромска дјевојка-Романи ћеј“ у Прњавору, Сњежана Мирковић, подсјетила је да је у 2015. години урађен потпорни зид у прњаворском насељу Долине, чиме је саниран одрон на том локалитету који је непосредно угрожавао четири ромска домаћинства, а у истом насељу је ријешен и проблем канализационе мреже ,те саниран један пут. “Изузетно је важно што је у прошлој години Скупштина општине Прњавор усвојила Акциони план за рјешавање проблема са којима се Роми суочавају. Управо због подршке на коју смо наишли на локалном нивоу наше удружење је предложило начелника општине Синишу Гатарића за БиХ личност године Џендер центра.“ каже Мирковићева. Она је подсјетила да се доста ради и на здравственој заштити и превенцији болести, због чега је недавно организована акција бесплатног мамографског прегледа, којим је била обухваћена 121 жена.

Предсједник општинског удружења Рома Ненад Мирковић, сматра да је тренутно највећи проблем незапосленост, јер су показатељи да је само 30 одсто Рома у радном односу. Он је најавио да ће ускоро бити настављен пројекат стамбеног збрињавања који подразумијева изградњу три нове куће и адаптацију три постојећа стамбена објекта.

Пријему је присуствовао и Монитор за питања Рома у мисији ОСЦЕ у БиХ Дерво Сејдић, који је изразио задовољство што су на подручју општине Прњавор ромска дјеца стопроцентно укључена у образовни процес, што се доста урадило на стамбеном збрињавању и што помоћ не изостаје ни код процеса запошљавања.  “Запослен човјек може да живи од свог рада, да школује своју дјецу и издржава породицу, здравствено осигура и буде социјално укључен у друштво.“ закључио је Сејдић.

Мисија ОЕБС-а у БиХ је данас у Прњавору поводом Међународног дана Рома организовала округли сто на којем је разговарано о примјени локалног акционог плана “ Активна партиципација за укључење Рома за период 2016.-2020. година“ и праћењу и вредновању остваривања постављених циљева у оквиру истог плана. Овом активношћу Мисија ОЕБС-а у БиХ жели дати свој допринос у промовисању побољшања статуса Рома у друштву и охрабрити ромске активисте да активно учествују у креирању ромских политика.

СРНА /Т.С/