Општински штаб за ванредне ситуације одржао је данас, 8. сједницу, на којој је разматрана актуелна епидемиолошка ситуација везана за појаву вируса корона на територији Републике Српске.

„До данашњег дана, до 9.00 часова на општини Прњавор нема регистрованих случајева обољења вирусом корона, док је под здравственим надзором 168 особа, што је и очекивани број. Мислимо да ће број бити још и већи, јер се под здравствени надзор стављају људи који долазе са привременог рада из земаља региона, гдје су забиљежени случајеви инфекција овим вирусом“, рекла је Свјетлана Малић, директор Дома здравља и члан Општинског штаба за ванредне ситуације.

Малићка је нагласила, да нема разлога за панику, да је тренутна епидемиолошка ситуација под контролом и да је повећање људи под надзором, само потврда да су људи одговорни и да се пријављују Хигијенско – епидемиолошкој служби Дома здравља.

На сједници Општинског штаба за ванредне ситуације донесено је и неколико закључака, који се прије свега односе на апел свим правним и другим лицима, као и грађанима да поштују превентивне мјере и континуирано проводе дезинфекцију својих простора.

„У току је дезинфекција свих јавних објекта и површина, као и чишћење и прање градских улица, те апелујемо на грађане, као и на правна лица да дезинфикују своје просторе“, рекао је начелник општине Прњавор, Дарко Томаш, који је и командант Општинског штаба за ванредне ситуације.

Томаш је нагласио, да је наложено Одјељењу за инспекцијске послове да изврши контролу цијена у трговачким и другим објектима да би се избјегла злоупотреба тренутног стања.

„Мислимо да нема повећања цијена, али до сутрашњег састанка Штаба имаћемо и званичну информацију“, појаснио је Томаш.

Са сједнице Штаба упућен је апел  грађанима да кретање сведу на минимум, као и социјалне контакте, а грађанима који долазе из  ризичних земаља да се телефонски пријављују Хигијенско – епидемиолошкој служби Дома здравља, на познате бројеве телефона 051/663-728, 066/183-927 и 066/183-969.

Локалном становништву упућен је апел да Одјељењу за инспекцијске послове анонимно пријаве уколико имају сазнања о лицима која су дошла из ризичних земаља, а иста се нису јавила надлежним институцијама, како би се смањио број потенцијалних преносилаца вируса.

За анонимне пријаве до 22 часа отворен је број телефона 051 663 267 , док је број телефона 065 910 189 активан 24 часа.

Општински штаб за ванредне ситуације апеловао је на грађане да не одлазе у локалне заједнице у окружењу које имају мање ригорозне мјере од Прњавора, посебно када је ријеч о угоститељским услугама, те на општине у окружењу да донесу једнообразне мјере, какве су уведене у више општина бањалучке регије, укључујући и Прњавор.

Са састанка Штаба упућен је апел вишим нивоима власти да се ограниче радно вријеме драгстора.

Начелник Одјељења за инспекцијске послове Сузана Шврака каже да је  од 13. марта и доношења наредби о ограничењу радног времена на подручју ове општине контролом на терену утврђен један случај прекорачења радног времена од 40 минута у угоститељском објекту „Нео Макс“.

„Код овог угоститеља утврђено је прекорачење радног времена због чега ће бити санкционисан“ , рекла је Шврака.

Предсједник Скупштине општине Прњавор Жељко Симић позвао је грађане да о актуелној ситауцији са вирусом корона прате искључиво саопштења званичних институција и не насједају лажним обавјештењима и информацијама на друштвеним мрежама.

Начелник општине, Дарко Томаш одржао је данас састанак и са начелницима одјељења Општинске управе, као и директорима јавних установа и предузећа, а везано за спровођење раније донесених наредби и мјера у превенцији појаве и ширења вируса корона.