Општински штаб за ванредне ситуације одржао је данас 30. сједницу на којој је закључено, да је тренутна епидемиолошка ситуација под контролом и да се рестриктивним мјерама успио спријечити нагли пораст броја обољелих лица.

Командант Општинског штаба за ванредне ситуације и начелник општине, Дарко Томаш рекао је, да нема новозаражених лица и да је до данашњег дана регистровано седам лица заражених вирусом корона.

„Четири лица су се вратила из бањалучког студентског центра. За неколико дана, истиче и период од 14 дана кућне изолације за једно или два лица, тако да ћемо моћи сматрати да су они излијечени“, рекао је Томаш.

Томаш је нагласио, да су тренутно активна три карантина, узимајући у обзир чињеницу, да је током викенда једно лице стављено у карантин у хотелу „Национал“, намјењен за осјетљиве категорије.

Општински штаб за ванредне ситуације на данашњој сједници донио је закључак да се мјере продуже до 27. априла везано за наредбу о регулисању рада трговинских, угоститељских и других објеката, као и закључак да се у потпуности забрани приступ језеру Дренова, до уторка, 21. априла.

„Добили смо забрињавајуће информације, да су се грађани, и након апела штаба, током викенда окупљали на јавним мјестима, нарочито излетиштима. Из тог разлога, више не апелујемо, него смо донијели одлуку да се у потпуности забрани приступ језеру Дренова, до 21. априла“, рекао је Томаш.

Томаш је напоменуо, да је на снази закључак Републичког штаба за ванредне ситуације о забрини окупљања грађана у групама већим од три особе, и да ће надлежни контролни органи обављати појачане контроле.

„Посебно ће бити контролисана излетишта на ријеци Укрини и планини Љубић, затим школска дворишта, паркови и друге јавне површине“, рекао је Томаш.

Општински штаб за ванредне ситуације донио је и закључак, да се упути допис Републичком штабу за ванредне ситуације, са приједлогом, да се размотри могућност продужења возачких дозвола и потврда о регистрацији, за лица која се тренутно налазе изван Босне и Херцеговине, а којима су наведени документи пред истеком важења.

На данашњој сједници констатовано је, да ће у току седмице бити извршена подјела 300 сјеменских пакета за сјетву поврћа, а као једна од ванредних мјера подршке становништву коју проводи надлежно министарство.

У протекла 24 часа, општинска комунална инспекција контролисала је 18 лица која имају рјешење о кућној изолацији и сва контролисана лица су поштовала прописану мјеру, док је Полицијска станица санкционисала осам лица, због непоштовања мјера.

Општински штаб за ванредне ситуације апелује на становништво да поштује прописане мјере, како би се спријечила могућност даљег ширења вируса и повећање броја обољелих лица.

На подручју општине Прњавор, према тренутној епидемиолошкој ситуацији нема новозаражених лица, а под здравственим надзором налази се 120 особа, док је по одобрењу епидемиолога, 1120 лица изашло је из надзора.