На подручју општине Прњавор нема новообољелих од вируса корона, а под здравственим надзором налази се 937 лица, закључено је на данашњој сједници Општинског штаба за ванредне ситуације.

Начелник општине и командант Општинског штаба за ванредне ситуације, Дарко Томаш рекао је на конференцији за новинаре, да је свих 11 Прњаворчана који су се налазили у аутобусу заустављеном јуче на граничном прелазу у Градишци, синоћ уз највеће мјере заштите санитетским возилом превезени у Прњавор, њиховим кућама и стављени под здравствени надзор наредних 14 дана.

Томаш је рекао, да је општина Прњавор, друга у Републици Српској, одмах послије Бања Луке, по броју лица која се налазе под здравственим надзором, што значи да су надлежне службе добро одрадиле свој посао и спремно дочекале повратак великог броја суграђана који раде у земљама ЕУ.

„Обавеза свих лица која су добила рјешење о кућној изолацији је да поштују основно правило самоизолације, да остану код куће и смање контакте. Надлежне инспекцијске службе на терену контролишу лица која би требала бити у изолацији. Јуче су контролисана 23 лица и сви су затечени на пријављеној адреси становања, а и данас настављамо са контролама“ , изјавио је Томаш.

Према кривичном закону Републике Српске за непоштовање таквих мјера предвиђена је казна затвора до двије године.

Општински штаб за ванредне ситуације упутио је апел грађанима старије животне доби и хроничним болесницима да смање контакте и остану код куће, како се не би излагали ризику и опасности.

Овај штаб је јуче позвао савјете мјесних заједница и заједнице етажних власника да се организују како би пружили помоћ старијим лицима у набавци намирница, хигијенских средстава и лијекова.

Командант Општинског штаба за ванредне ситуације, Дарко Томаш апеловао је на грађане којима је неопходна помоћ, као и волонтере који желе да пруже помоћ да се јаве Црвеном крсту Прњавор, као надлежној институцији која ће се бавити овим проблемом.

„Црвени крст ће направити списак свих добровољаца који желе да волонтирају, провјериће у евиденцијама Дома здравља њихово здравствено стање и на основу тога ће волонтерима који испуњавају услове издати рјешења да могу обављати тај посао. Они ће конкретно задужити на терену, шта и у ком времену да ураде“ , рекао је Томаш, и нагласио да се последњих неколико дана на друштвеним мрежама пласирају појединци или групе грађана о удруживању, прикупљању или нуђењу помоћи, што може бити прилично ризично.

„Такве приче можда јесу добронамјерне, али у ванредној ситуацији нису добро дошле. И молимо грађане да не траже помоћ од таквих група, јер су изузетно ризичне. Важно је да надлежне институције буду те којима ће се јављати грађани којима је потребна помоћ,  а прије свега Црвеном крсту, Центру за социјални рад и Општинској управи. У наредним данима осмислићемо мјере како помоћи онима којима је на неки начин ограничено кретање, посебно лицима старије животне доби“ , рекао је Томаш.

Општински штаб за ванредне ситуације позива грађане да све информације о епидемиолошкој ситуацији на подручју општине Прњавор прате путем канала комуникације (сајта и друштвених профила) званичних институција, Општинске управе општине Прњавор и Дома здравља, фејсбук и инстаграм профила начелника општине, као и средства јавних информисања, како би се спречило ширење дезинформација.

„То су провјерене и тачне информације, за све друге информације не гарантујемо тачност и објективност и не знамо с којим циљем настају“ , нагласио је Дарко Томаш, начелник општине и командант Општинског штаба за ванредне ситуације.

До данас је на подручју општине Прњавор регистровано једно лице позитивно на вирус корона, које се налази у самоизолацији и доброг је здравственог стања.