На данашњој сједници Општинског штаба за ванредне ситуације закључено је, да нема новозаражених лица, под здравственим надзором налази 79 особа, док је по одобрењу епидемиолога 1185 лица изашло из здравственог надзора.

Командант Општинског штаба за ванредне ситуације и начелник општине, Дарко Томаш рекао је, да је тренутно регистровано 11 лица заражених вирусом корона и да је од укупног броја регистрованих, пет лица већ излијечено.

„Четири лица се тренутно налазе у бањалучком студентском центру, док два лица која имају блаже симптоме и налазе се на Универзитетско клиничком центру у Бањалуци“, рекао је Томаш.

Томаш је апеловао на грађане да буду одговорни и поштују све прописане мјере током васкршњих празника, наглашавајући да је поштовање мјера у овим тренуцима од изузетне важности, како би се спријечило повећање броја обољелих.

„Нажалост, у сусједној Бањалуци у протекла два дана преминула су два мушкарца средње животне доби која нису имала других обољења. У случају једног преминулог, догодила се породична трагедија, да су од посљедица заразе вирусом корона преминула још два члана породице“, рекао је Томаш.

Он је нагласио, да су све рестриктивне мјере, укључујући и карантински смјештај, уведене искључиво због заштите свих грађана, и да удобност појединца не смије бити изнад колективног здравља осталих грађана.

На данашњој сједници Општинског штаба за ванредне ситуације, као тачка дневног реда била и информација о доласку грађана из иностранства, а везано за иницијативу коју је овај штаб упутио вишим нивоима власти.

„Добили смо информацију да је нашим суграђанима понуђен организован превоз из Аустрије, али смо констатовали, да је цијена превоза коју је Амбасада понудила нашим суграђанима нереална и превисока. Упутићемо допис Амбасади БиХ у Аустрији, да омогући локалној заједници, да сама организује превоз за наше суграђане, како би исти био бесплатан“, рекао је Томаш, и нагласио, да уколико Амбасада инсистира да организује превоз, а није у могућности да понуди бесплатан, у том случају цијена карте не смије прелазити износ редовне цијене превоза.

Општински штаб за ванредне ситуације закључио је на данашњој сједници, да на територији општине Прњавор нема миграната и да су протеклих дана мигранти који су примјећени на територије општине били у транзиту.

„Мигранти нису добродошли на територији општине Прњавор и позивамо Министарство безбједности БиХ да проводи редовне активности везано за кретање и боравак страних држављана на територији БиХ, будући да то није надлежност локалне заједнице“, рекао је Томаш.

У протекла 24 часа, општинска комунална полиција  контролисала је 33 лица, која имају рјешење о кућној изолацији и сва контролисана лица су поштовала прописану мјеру, док је Полицијска станица Прњавор санкционисала два лица због непоштовања полицијског часа.

Због васкршњих празника и закључака донесених од стране Републичког штаба, надлежни инспекцијски органи проводе појачане контроле привредних субјеката којима је омогућен рад, а везано за поштовањем хигијенско – епидемиолошких мјера (броја присутних грађана у објектима, прописане удаљеност, ношења маске и рукавица и сл.)