Општински штаб за ванредне ситуације одржао је данас 6. сједницу, на којој је, између осталог, разматрана и актуелна епидемиолошка ситуација везана за вирус КОВИД – 19 (корона вирус) на територији Републике Српске и евентуалне импликације на општини Прњавор.

Начелник општине и командант Штаба, Дарко Томаш рекао је након састанка, да на подручју општине Прњавор нема заражених корона вирусом, да је тренутна епидемиолошка ситуација, с обзиром на до сада предузете мјере и активности, у потпуности под контролом и да нема разлога за ширење панике и страха код становништва.

„Општински штаб за ванредне ситуације донио је данас неколико закључака који се прије свега односе на поштовање и спровођење наредби, закључака, препорука и упутстава надлежних органа и институција Републике Српске, провођење процедура везаних за јављања лица која долазе из подручја захваћених вирусом и која су била у контакту са лицима која имају симптоме, као и обавезно провођење појачаних хигијенских мјера за смањење ризика од акутних респираторних инфекција“, рекао је Томаш.

Он је нагласио, да је Штаб препоручио Организационом одбору за обиљежавање Дана општине да откаже све активности и манифестације у поводу обиљежавања Дана општине, као и установама, правним лицима, удружењима грађана да откажу скупове, манифестације и прославе на којима се окупља већи број људи.

Начелник Томаш је подсјетио, да су надлежне инспекцијске службе Општине Прњавор још 25. фебруара одржале састанак са представницима свих здравствених установа са подручја ове локалне заједнице, прије свега онима које у свом саставу имају тимове породичне медицине, на којем је разговарано о проблематици са појавом корона вируса, након чега су из Дома здравља јавности дате одређене смјернице и препоруке.

Директор Дома Здравља и члан Општинског штаба за ванредне ситуације, докторица Свјетлана Малић рекла је да хигијенско – епидемиолошка служба ове установе контролише и прати ситуацију на територији општине Прњавор и да нема заражених вирусом КОВИД – 19.

„Молимо становништво да се придржава превентивних мјера, да се понаша адекватно ситуацији и да одржава хигијену прања руку. Апелујем на родитеље да се дјеци школског узраста ограничe кретање на кућне услове, као и да се смањи одлазак у кафиће и друга јавна мјеста“, рекла је Малићева.

Она је апеловала на људе старије животне доби и хроничне болеснике од респираторних кардио – васкуларних и малигних обољења да избјегавају јавна окупљања, будући да спадају у ризичну категорију.

Епидемиолошка служба Дома здравља упутила је јуче апел, да сва лица која долазе на подручје општине Прњавор из земаља захваћених инфекцијом COVID – 19 ради информација о даљем поступању путем телефона контактирају породичног доктора или хигијенско – епидемиолошку службу на телефоне: 051/663-728, 066/183-927 и 066/183-969.