U Prnjavoru je sinoć održana 17. opštinska smotra folklora na kojoj je učestvovalo pet kulturno umjetničkih društava koja djeluju na području ove opštine.

Osim Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva /SPKD/ „Prosvjeta“, kao organizatora, nastupili su i Gradsko kulturno umjetničko društvo /GKUD/ „Pronija“ Prnjavor, Kulturno umjetničko društvo/KUD/ „Svilen konac“ Naseobina Lišnja, Udruženje Ukrajinaca „Zlatni klas“ Prnjavor i  Udruženje Čeha „Češka beseda“ Maćino Brdo.

Umjetnički rukovodilac SPKD „Prosvjeta“ Branko Milišić kaže da je smotra folklora zamišljena da na jednom mjestu okupi sva društva koja rade na području opštine da bi pokazala šta iz kulturne zaostavštine njeguju i čuvaju.

„Večeras je na sceni Doma kulture igralo oko 200 folkloraša. Nažalost svjedoci smo da se iz godine u godinu sve manje društava pojavljuje na smotri jer su neka ugašena, a neka nemaju dovoljno članova“ , kaže Milišić.

Na večerašnjoj manifestaciji nastupili su i članovi gostujućeg društva „Brand Petrušev“ Bogdanci, Sjeverna Makedonija.

Makedonka Ilina Ivanđikova kaže da je folklor lijepa narodna tradicija, zahvaljujući kojoj se mladi dosta druže, upoznaju mnogo ljudi iz drugih zemalja, ali i uče o  drugim kulturama.

Ona kaže da su ljudi u Prnjavoru prijatni, druželjubivi i dobri domaćini.

Opštinska smotra folklora održana je u okviru programa obilježavanja 24. marta Dana opštine Prnjavor. 

SRNA, T.S.