У просторијама Општинске управе општине Прњавор управо је завршена десета сједница Општинског штаба за ванредне ситуације. Епидемиолошка ситуација до данас, до 12:00 часова, је под контролом, нема позитивних случајева на Корона вирус, а под здравственим надзором тренутно је 470 суграђана, што је за 110 више него претходног дана.

„Апелујемо на наше грађане, прије свега оне који долазе из иностранства, да се пријављују на добро познате бројеве телефона који су објављени на нашим службеним страницама и на страницама Дома здравља Прњавор. Од грађана смо претходних дана такође тражили да на бројеве телефона инспекције пријаве особе које се нису саме пријавиле“, рекао је начелник општине Прњавор Дарко Томаш.

„Будући да са терена долазе информације да су бројеви телефона који су до сада били доступни често заузети, јер свакоме ко се на њих јави потребно је детаљно објаснити процедуру и узети све неопходне податке, те разговори трају и по 10-ак минута, одлучили смо да уведемо још два дежурна броја телефона“ додао је Томаш.

Данас од 16:00 часова грађанима ће 24 часа бити доступне две нове линије 065/074-004 и 065/074-664, поред већ доступних бројева телефона. Очекујемо да се сви грађани, који долазе из земаља која спадају у подручја заражена Корона вирусом, сами пријаве, али и да грађани који сматрају да је потребно друге пријавити учине то путем анонимног позива.

Један од закључака састанка је да се настави са спровођењем досадашњих мјера, а у току дана ће бити објављено званично појашњење који су субјекти којима је ограничено радно вријеме, како не би било недоумица.

Начелник општине је истакао и да је данас било кршења јучерашње наредбе о забрани рада угоститељских објектима, али како је наредба издата касно синоћ узима се у обзир да је власницима било потребно неко вријеме за обустављање рада. Комунална полиција и инспекцијске службе су обишле све пријављене субјекте са упозорењем, а уколико се наредба и даље не буде поштовала доћи ће до кажњавања.

„Надамо се да ће грађани сад схватити озбиљност ситуације и поступати одлучније и одговорније и да ће се број људи стављених под надзор смањивати“, изјавио је начелник Томаш. Претходног дана су забиљежени случајеви особа које су биле у директном контакту са зараженима и они су стављени под медицински надзор. Као што је речено, 470 особа је под здравственим надзором, али се тестирају само особе код којих се појаве симптоми вируса. Од овог броја највећи број је оних који су допутовали из ризичних подручја и пријавили се надлежним службама, што не значи да ће бити и заражени вирусом.