У Прњавору је јуче обиљежен Дан ратних војних инвалида у организацији Савеза ратних војних инвалида Републике Српске. Тим поводом, служен је парастос и положено цвијеће на спомен обиљежје погинулим борцима и цивилима из посљедњег рата, те одржана свечана сједница у сали Скупштине општине Прњавор.

Обиљежавању Дана ратних војних инвалида присуствовао је министар рада и борачко – инвалидске заштите Републике Српске, Душко Милуновић и предсједник Скупштине општине Прњавор, Жељко Симић. Том приликом, министар Милуновић је нагласио да Влада Републике Српске и министарство на чијем је челу, настоје да многим законским рјешењима побољшају положај 31.834 ратна војна инвалида у Републици Српској.

Он је нагласио, да су инвалиди једна од најосјетљивијих категорија у сваком друштву и да друштво треба да води посебну бригу о њима, јер је држава та која их је мобилисала и упутила у рат, вршили су војне дужности и тако је та инвалидност и настала.

„Од рата до данас министарство заједно са организацијама проистеклим из одбрамбено – отаџбинског рата као што су Савез организација удружења ратних војних инвалида, Удружење ампутираца и Одбор РВИ из Борачке организације труди се да положај ратних војних инвалида побољша. Многим законским рјешењима настојали смо да сваки пут учинимо корак напријед. Ратни војни инвалиди, поготово виших категорија, добили су посљедњим законом већи ниво заштите” , нагласио је министар Милуновић.

Он је подсјетио да су ратни војни инвалиди у Републици Српској сврстани у 10 категорија, а да их укупно у евиденцији сада има 31. 834.

“Највећи број је инвалида нижих категорија, поготово задње четири категорије – седма, осма, девета и десета, које чине дупло већи број инвалида него што је то првих шест категорија. У последње вријеме смо учинили да најтежи војни инвалиди, ампутирци и параплегичари имају обезбјеђену бањску рехабилитацију сваке године, што претходних година није било” , рекао је Милуновић.

Милуновић је додао да је најтежим ратним инвалидима који су изгубили радну способност по основу рањавања, повређивања, озлеђивања или болести која је настала током вршења војне дужности обезбијеђено право на пензију и они је остварују без обзира на то да ли су имали иједан дан радног стажа. Министар Милуновић је напоменуо да су заједно са организацијом урађене и одређене повластице, као што је отклањање архитектонских баријера, повластице за паркинг, у посљедње вријеме отварањем ауто-пута омогућено је да више категорије инвалида буду ослобођене плаћања путарине, те да је у неколико посљедњих година инвалиднина процентуално стално мало расла и истакао да ће се друштво и убудуће старати и трудити да се положај ратних војних инвалида побољша, нарочито оних којима је потребна туђа њега и помоћ.

Предсједник Савеза ратних војних инвалида Републике Српске Драган Врховац каже да ће према ресорном министарству бити упућена иницијатива да се овај дан уврсти у календар обиљежавања важних датума у Републици Српској.

Он је подсјетио да је 10. септембар као Дан ратних војних инвалида Републике Српске установљен 2017. године једногласном одлуком на Скупштини овог Савеза, а да су до тада ратни војни инвалиди обиљежавали 3. децембар.

“Не споримо да тај датум треба обиљежавати, али некако се нисмо пронашли у том датуму јер је то међународни дан свих инвалидних лица. Ратни војни инвалиди су категорија која заслужује да има свој дан” , рекао је Врховац.

Он каже да се овај дан заједнички обиљежава у неколико Удружења ратних војних инвалида.

“То је један дан када се ода почаст погинулим борцима и умрлим ратним војним инвалидима, положе се вијенци и то требамо омасовити, да што већи број људи буде присутан јер је то вид поштовања према ратним војним инвалидима који су дали дијелове тијела за стварање Републике Српске” , рекао је Врховац.

Ово је друга година, како РВИ, 10. септембра обиљежавају свој дан.