Генерални конзулат Републике Србије у Бањалуци обавештава све бираче, који имају боравиште у Републици Српској, Босни и Херцеговини, да су избори за народне посланике Републике Србије расписани за 24. април 2016. године.

Чланом 10. Закона о избору народних посланика регулисано је да право да бира посланика и да буде биран за посланика има пунолетан пословно способан држављанин Републике Србије са пребивалиштем у Републици Србији (у даљем тексту: бирач).

Имајући у виду наведено, бирачи који имају боравиште у Републици Српској, БиХ, могу преко Генералног конзулата Републике Србије у Бањалуци, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (02. април 2016. године), поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима за народне посланике гласати у Генералном конзулату Републике Србије Бања Лука.

Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у Републици Српској, БиХ, обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у Републици Српској, БиХ, према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима.

Генерални конзулат Републике Србије у Бањалуци, коме је поднет захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у Републици Српској, БиХ, доставља захтев надлежној општинској, односно градској управи по месту пребивалишта бирача у земљи.

По доношењу решења да ће бирач на предстојећим изборима гласати према месту боравишта у Републици Српској, БиХ и упису тог податка у јединствени бирачки списак, бирач се не уписује у извод из Јединственог бирачког списка по месту пребивалишта у Републици Србији, односно уписује се у извод из јединственог бирачког списка према месту боравишта у Републици Српској, БиХ.

Указује се да се податак о томе да ће бирач гласати у Републици Српској, БиХ, може уписати у Јединствени бирачки списак само за лице које је већ уписано у Јединствени бирачки списак Републике Србије. У случају да лице које има бирачко право није уписано у Јединствени бирачки списак, за одлучивање по захтеву за упис податка о томе да ће бирач гласати у Републици Српској, БиХ, неопходно је претходно спровести поступак уписа у Јединствени бирачки списак. Захтев за упис у јединствени бирачки списак, истовремено са захтевом за упис податка да ће бирач гласати у Републици Српској, БиХ, подноси се Генералном конзулату у Бањалуци које оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.

Образац захтева за упис у јединствени бирачки списак можете преузети у просторијама Генералног конзулата.

Такође, обавештавају се бирачи који имају боравиште у Р. Српској, да могу преко Генералног конзулата поднети општинској, односно градској управи по месту њиховог пребивалишта у Р. Србији захтев за давање обавештења о подацима који су о њима уписани у јединствени бирачки списак.

Увид у јединствени бирачки списак може се извршити и електронским путем на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе – www.mduls.gov.rs, уношењем податка о јединственом матичном броју грађана.

Бирачко место на коме ће гласачи моћи гласати у Републици Српској, 24. априла 2016. године, налазиће се у Генералном конзулату Републике Србије, улица Булевар Војводе Радомира Путника број 2, град Бања Лука, Република Српска, Босна и Херцеговина.

НАПОМЕНА:

Није потребно да лице које жели да гласа у Републици Српској, долази лично у Генерални конзулат Републике Србије у Бањалуци, већ се лица могу пријавити и путем поште, факса или е-маил:

Генерални конзулат Републике Србије Бања Лука, Булевар Војводе Радомира Путника број 2, 78000 Бања Лука, контакт телефон број: 051 227 041, број факса: 051 213-901, е-маил  [email protected]

Приликом подношења пријаве, потребно је доставити копије важећег личног документа Републике Србије (пасоша, личне карте или возачке дозволе са уписаним ЈМБГ).