На приједлог Општинског штаба за ванредне ситуације, Начелник општине донио је Наредбу о регулисању рада трговинских, угоститељских, занатских, услужних и других објеката и служби на подручју општине Прњавор.

У циљу провођења мјера за спречавање и сузбијање заразних болести, те заштите и спасавања становништва:

1. Забрањује/у се до 06.07.2020. године:
  • сва јавна окупљања у групама већим од 50 особа на јавном мјесту и
  • све такмичарске активности спортских организација и спортиста.
  1. Ограничава се рад до 06.07.2020. године од 06,00 до 22,00 часа, а недјељом од 07,00 до 12,00 часова:
  • трговинама на велико,
  • трговачким центрима и свим трговинама на мало прехрамбеном и непрехрамбеном робом,
  • фитнес центрима (фитнес, боди-билдинг клубовима и сличним облицима организовања),
  • приватним стоматолошким амбулантама,
  • свим субјектима који обављају занатско-услужне дјелатности,
  • пољопривредним апотекама,
  • дрогеријама.
  1. Ограничава се рад до 06.07.2020. године од 06,00 до 23,00 часа:
  • угоститељским објектима за исхрану и пиће,
  • субјектима који врше доставу хране, ако су регистровани за обављање те дјелатности.
  1. Ограничавају се до 06.07.2020. године од 07,00 до 23,00 часа активности спортских организација и спортиста које обухватају тренажни процес.
  2. Ограничава се рад до 06.07.2020. године од 05,00 до 15,00 часова сточној пијаци и тржници на велико.
  3. Ограничава се рад до 06.07.2020. године од 06,00 до 22,00 часа радним даном, а недјељом од 07,00 до 17,00 часова тржници на мало и зеленој пијаци.
  4. Субјектима који обављају дјелатност производње хљеба, пецива, свјеже тјестенине и колача искључиво у погледу продаје њихових производа, ограничава се рад до 06.07.2020. године од 06,00 до 23,00 часа.
  5. У прописаном редовном радном времену могу радити:

–  драгстори,

–  базени, „wellnes“ и спа центри посебно и у склопу објеката за смјештај,

–  дјечији вртићи и

–  играонице.

1. Бензинске пумпе настављају да раде у досадашњем режиму, с тим да се ограничава рад угоститељског дијела објекта до 23,00 часа.
  2. Хотели, хостели и мотели могу пружати услуге смјештаја гостију без временског ограничења, као и услуге исхране и пића гостима и трећим лицима са временским ограничењем од 06,00 до 23,00 часа.
  3. Апотеке могу да раде сваким даном од 07,00 до 22,00 часа. У вријеме када апотеке не раде, снабдијевање лијековима и медицинским средствима вршиће се путем дежурства или приправности у најмање једној апотеци.
  4. Сви напријед наведени субјекти дужни су организовати рад уз обавезно предузимање мјера прописаних у Упутству ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“ за спречавање појаве и ширења COVID-19  болести на радном мјесту.
  5. Субјекти из тачке 12. овог Закључка могу самостално вршити дезинфекцију пословних простора у складу са Упутством ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“.
  6. Контролним органима је наложено да се непоштовање ових мјера кажњава у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести и Кривичним закоником Републике Српске.
  7. Општинска управа, јавна предузећа и установе организоваће свој рад како слиједи:
  • на улазу у све службене просторије органа ограничити број особа које истовремено могу да уђу и бораве у просторијама органа, онемогућити задржавање у просторијама органа и прављење дужих редова у затвореном простору,
  • одржавати растојање између грађана у затвореним просторима од најмање два метра, уз предузимање мјера дезинфекције и појачане хигијене и
  • контрола броја корисника услуга шалтер сале и матичних служби зависно од простора, одржавање физичке дистанце од два метра и уз обезбјеђење физичке провидне баријере на радном мјесту која пружа довољну заштиту запосленом и кориснику.
  1. Задужује се Одјељење за инспекцијске послове да у провођењу ове Наредбе обезбиједи поштовање исте од стране напријед наведених субјеката.

Наредба о регулисању рада трговинских, угоститељских, занатских, услужних и других објеката и служби на подручју општине Прњавор