Начелник општине Прњавор др Синиша Гатарић боравио је током викенда у главном граду Бјелорусије Минску, гдје је присуствао Међународном Когресу словенског комитета. Прије почетка Свесловенског Конгреса начелник Гатарић се састао са Сергејом Бабурином, предсједником Међународне словенске академије и предсједавајућим Конгреса Сергејом Костјаном.

Начелник општине Прњавор др Синиша Гатарић се обратио члановима Конгреса у Минску  и говорио је  на тему  “Положај РС и посљедице неправедне пресуде Хашког трибунала др Радовану  Караџићу”. ”Пресуда Радовану Караџићу не може довести у питање опстанак Републике Српске, јер је РС израз  српског народа за  равноправан  саживот са осталим конститутивним народима у БиХ, који је гарантован институцијама РС, а потврђена Дејтонски споразумом” рекао је Гатарић члановима Конгреса у Минску. Према његовим ријечима,  права пријетња  у овом моменту за српски народ у РС је криминал и корупција коју омогућава режим Милорада Додика, који за посљедицу има одлазак  младости и интилигенције из РС због неперспективности. “Пресуда Радовану Караџићу је неправедна са циљем да се осуди читав српски народ и релативизује одговорност других страна у ратном конфликту, као и одговорност међународни заједнице, поручио је Гатарић у обраћању Свесловенском Конгресу у Минску. Конгрес  је завршен јуче, а организован је у циљу уједињења словенских народа, развоја економије, културе, политике, спорта и других друштвених области.