Националне мањине на подручју општине Прњавор никад нису биле угрожене, без обзира која је власт радила и нема основа за било чије такве тврдње, изјавио је одборник из реда националних мањина у садашњем сазиву Скупштине општине Бранко Декет. Декет је након данашњег састанка са дијелом представника удружења националних мањина која дјелују на подручју ове општине изнио став о потреби нестраначког декларисања удружења према било којој политичкој опцији на предстојећим изборима. “Сва удружења националних мањина су невладине организације које у свом статуту имају тачно дефинисано шта треба да раде у интересу народа који заступају. Ова удружења се не баве политиком и не желимо да се сврставамо ни на чију страну.“ рекао је Декет. Предсједница Удружења “Ромска дјевојка“ Сњежана Мирковић каже да ово удружење жели да дјелује нестраначки, без политичког утицаја. “Свако од Рома има прилику 2. октобра да се изјасни као појединац, а ми као удружење желимо бити неутрални, јер нам је радити и сарађивати са свима.“ истакла је Мирковић. Став са овог састанка подржала су украјинска удружења  “Тарас Шевченко“, “Червона калена“ и “Клас“ , затим “Ромска дјевојка“, Удружење Пољака и Удружење Црногораца. Данашњи састанак услиједио је као реакција на прошлоседмично потписивање коалиционог споразума између Савеза националних мањина Републике Српске и СНСД-а за подршку кандидату ове странке за начелника општине Прњавор Дарку Томашу и изјава које су услиједиле након тога, у којима се између осталог провукла теза да су националне мањине угрожене дјеловањем актуелне локалне власти.

СРНА, Т.С.