Из Одјељења за просторно уређење општине Прњавор апелују на власнике бесправно изграђених објеката да је остало још двадесетак дана до истека рока за легализацију. Нелегални објекти се по новом Закону од прошле године могу легализовати уз минимална средства, поручују из општинске управе. На подручју општине Прњавор постоји више хиљада бесправно изграђених објеката који нису легализовани истиче в.д. начелника Одјељења за просторно уређење Бране Жунић. Поступак легализације на основу Закона о уређењу простора и грађењу се проводи од 2013. до 31.децембра ове године.„Не може се власт похвалити да је много тога урадила у смислу легализације по овом закону. Рећи ћу само да је негдје око 250 укупно захтјева поднесено за легализовање нелегалних објеката а то је врло мали број јер сигурно је да се број нелегално изграђених објеката мјери и са више хиљада“, истакао је Жунић.С обзиром да је рок за подношење пријаве за легализацију до Нове године јако је битно да грађани до тог рока предају захтјев за легализацију јер никада до сада није било једноставније и јефтиније да се тзв.дивљи објекти легализују, а те погодност истичу са 31.децембром 2016., каже Жунић. Легализација која се проводи у 6 градских зона и руралном подручју захтијева и плаћање одређених накнада а којих су ослобођени породице погинулих бораца, РВИ 1. и 2. категорије, инвалидна лица и слијепи, док су избјегла и расељена лица ослобођена накнаде за претварање земљишта у грађевинско.„Накнада за објекте до 100 квадрата износи 100 КМ, за објекте од 100-200 квадрата износи 500 КМ, од 200-300 квадрата је 1.000 КМ и од 300-400 квадрата је 2.000 марака“, каже Жунић.Сви комерцијални бесправно саграђени објекти, површине веће од 400 метара квадратних, немају стимулације, и за њих се плаћа редовна цијена приликом легализације у складу са одлукама надлежних локалних заједница. Жунић додаје да под легализацију спадају и објекти који имају грађевинску дозволу али је извођач приликом извођења радова одступио од главног пројекта. У току ове године урбанистичко-грађевинска инспекција утврдила је и казне за адаптације станова без одобрења које се за овај прекршај крећу од 500 до 30.000 КМ.„Тај инвеститор објекта има обавезу да легализује објекат и да уђе у овај поступак легализације, а што се тиче грађана који су евентуално имали уговорни однос и неку штету то не бих коментарисао него би то препустио и рекао да је то ствар тог уговорног односа између грађана и тог инвеститора који је био несавјестан“, рекао је Жунић.Иначе одзив грађана и након доношења стимулативних мера за легализацију бесправне градње незнатно је повећан у односу на претходни период а инспектори ће интензивно контролисати објекте почетком наредне године, најављено је из Министарства за грађевинарство РС.Легализација бесправних објеката је првенствено у интересу грађана јер се нелегалан објекат не може прометовати, нити се може пренијети на насљеднике, а посједовање оваквих објеката највећи је проблем самог власника”, саопштено је из министарства. Захтјеви за легализацију могу се поднијети у шалтер сали Општинске управе општине Прњавор сваким радим даном од 7.00 до 16.00 часова. За све додатне информације грађани се могу обратити у Одјељење за просторно уређење.

ТВ К3