ЕU4AGRI обавјештава све заинтересоване да је отворен трећи циклус за пријаве на Јавни позив за додјелу бесповратних средстава за мјеру подршке увођењу стандарда и сертификацији у пољопривредно-прехрамбеној производњи.

Кроз овај јавни позив Европска унија ће подржати пословне субјекте у пољопривредно-прехрамбеном сектору да уведу одређене стандарде у своје пословање или изврше  сертификацију својих производа, услуга и производних процеса.

За подршку увођењу стандарда и сертификацију у пољопривредно-прехрамбену производњу прихватљиви су сви пројекти који се искључиво односе на увођење стандарда и сертификацију за процесе и/или производе који су намијењени људској исхрани.

На овај јавни позив могу се пријавити:

• микро, мала и средња предузећа  (са мање од 250 запослених и прометом до 50 милиона КМ) и која се баве производњом, прерадом или производњом и прерадом пољопривредних производа за људску исхрану,
• предузетници и задруге које баве производњом, прерадом или производњом и прерадом пољопривредних производа за људску исхрану, и
• удружења која окупљају искључиво произвођаче/прерађиваче пољопривредних производа за људску исхрану.

Код прераде пољопривредних производа прихватљиви су подносиоци пријаве чија преовлађујућа дјелатност по стандардној класификацији дјелатности припада у Подручје Ц („Прерађивачка индустрија“), Област: 10 („Производња прехрамбених производа“), гране: од 10.01 до 10.08, те из Области 11 (Производња пића), гране 11.02, 11.05 и 11.07 (изузев производње минералне воде и других флашираних вода).

За разлику од претходних јавних позива за увођење стандарда и сертификацију у пољопривредно-прехрамбеној производњи,  у овом јавном позиву удружења су прихватљив подносилац пријаве само у случају ако се пројектни приједлог односи на увођење ознаке географског поријекла и то:

• Заштићена ознака поријекла (ЗОП),
  • Заштићена ознака географског поријекла (ЗОГП) и
  • Гарантовано традиционални специјалитет (ГТС).

Укупна расположива средства за подршку увођења стандарда/система контроле квалитете и сертификацији у пољопривредно-прехрамбеној производњи (за све циклусе/јавне позиве) износе до 1.000.000 КМ.

Уколико се по овом позиву заприми већи број квалитетних пријава које превазилазе расположива средства, Пројекат задржава право да повећа износ расположивих средства. Пројекат задржава право да не додијели сва расположива средства у случају да квалитет пројектних приједлога не испуни очекивања и дефинисане критерије.

Подносиоци пријава могу поднијети само једну пријаву на овај јавни позив.

Подносиоци пријава могу бити корисници Пројеката само једном кроз исту мјеру.

Детаљне информације о пројекту могу се видјети ОВДЈЕ.