Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић и начелник општине, Дарко Томаш данас су посјетили производни погон Фабрике обуће „Санино“ у Прњавору и Сирану „Миланковић“ у Палачковцима.

Током посјете „Санину“ предсједница Цвијановић је нагласила да постоји интерес страних инвеститора за улагања у привреду Српске и да су намјерно пласиране лажи о њиховом повлачењу.

„На основу информација које је добила од руководства овог колектива, код страних инвеститора постоји изражен интерес за наставак сарадње, али и за повећањем обима производње у чему лежи велика пословна шанса. Никакве приче нема око тога да се повлаче страни инвеститори, да не желе да послују у Републици Српској.“ , рекла је Цвијановићева у изјави новинарима.

Она је нагласила да разумије проблем о ангажовању довољног броја радне снаге на који указују власници компаније, али да ће заједничким радом  републичке и локалне власти и људи који се баве важним привредним пословима бити обезбијеђено оно што је неопходно за пословање.

„Интерес постоји, жеља да се повећа обим производње, на нама је да овдје створимо додатне претпоставке да се то деси . Највећи залогај или изазов је обезбиједити раднике, али оно што раде локална и републичка власт јесте да се обезбиједи довољна подршка да можемо одржати све те уговоре и да можемо ширити своју производњу“ ,навела је Цвијановић.

Она је напоменула да у „Санину“ ради велики број људи и да је фабрика огроман ресурс за сваку општину, па и оне веће него што је то општина Прњавор.

„На  републичким и локалним властима остаје обавеза да тијесно сарађују са привредом , са привредницима, да сви заједно створимо бољи амбијент и коначно да видимо резултате тог нашег заједничког рада, а овдје у Прњавору се они виде“ , истакла је Цвијановићева.

Ово је један од сусрета, каже, који има са привредницима и најавила да ће наставити и даље са њима сарађивати и провјеравати све што је важно за економску и привредну будућност Републике Српске.

Власник Фабрике обуће „Санино“ Радован Пазуревић каже да су данас упознали предсједника Српске са плановима, потешкоћама са којима се сусрећу у пословању и изразили задовољство што су у досадашњем раду имали велику подршку републичких институција, прије свега Владе Републике Српске, захваљујући чему сектор коже, текстила и обуће у последњих неколико година биљежи веома добре резултате.

„Индустријска производња је расла стопом од 12, 3 одсто. Наша бранша се налази на међународној утакмици, имамо конкуренцију у Азији, Кини, Индији, Индонезији, Пакистану, али и поред свега тога успјели смо на ове просторе довести познате свјетске компаније. Све што у свијету има име када је у питању производња обуће налази се од Дервенте до Котор Вароша“ , истакао је Пазуревић.

Он је додао да у „Санину“ ради 540 радника, а у току је потражња за новим радницима, јер су све компаније са којима сарађују најавиле проширење производње.

Начелник општине Прњавор Дарко Томаш рекао је да је локална заједница данас посебно жељела да истакне важне привреднике са подручја општине.

“Наши привредници годишње остваре приход виши од 800 милиона КМ, извоз виши од 250 милиона КМ и што је посебно важно рећи  да постоји значајан број великих привредних субјеката као што је ‘Санино’ који смо данас посјетили“ , рекао је Томаш.

Он је захвалио и власницима Сиране „Миланковић“ у Палачковцима коју је данас посјетио заједно са предсједником Српске рекавши да су они примјер успјешног малог бизниса.

Далибор Миланковић, власник Сиране „Миланковић“  у Палачковцима каже да су задовољни пласманом својих производа који се раде према традиционалној домаћој рецептури, а да је уколико дозволи пословно окружење у плану проширивање капацитета и повећање обима прераде млијека.

„Тренутно дневно прерађујемо 1.000 литара млијека, а процјена је да са постојећом опремом можемо прерађивати око 5.000 литара млијека“, рекао је Миланковић.

У сирани је тренутно запослено осам радника и око 30 коопераната, а у производном асортиману се налази осам производа.