New Image 1НОВА РАДНА МЕСТА ЈАЧАЈУ ПРЊАВОР – Општина Прњавор је развијена локална заједница са великим капацитетима за даљи економски развој. Радује нас чињеница да су наши сарадници не само у земљи, него и у региону, препознали Прњавор као погодно место за улагање, да су обезбеђена вишемилионске донације, да се реализују пројекти који мењају изглед дојучерашње варошице у модерни европски град. Прњавор је место препознатљиво по толеранцији и добрим људима који су спремни да ураде све, како би се овде боље живело, а признања која смо добили за сва наша остварења у протекле три године говоре да имамо шансу за бољу будућност, каже у интервјуу за „Новости“ начелник општине Прњавор др Синиша Гатарић.

SAMSUNG CSC

У најави је значајна инвестиција која ће запослити 250 радника

Како сте покренули развој привреде?

– Стварањем бољег пословног амбијента, реформом локалне управе, увођењем најмање стопе пореза на непокретност у РС обезбедили смо услове за развој привреде, а ефекти се огледају у повећаном броју запослених. Наиме, број запослених у последње три године повећан је за 750 радника, а најави је и инвестиција која ће запослити додатних 250 радника, тако да имамо укупно 1000 нових радних места, рекао је Гатарић и додао да су ово претпоставке за економски просперитет општине Прњавор.

Развој привреде омогућили најмањом стопом пореза на непокретност

Многобројним манифестацијама данас обележавате Дан општине Богат програм укључује многобројне спортске, културне, образовне, забавне и друге манифестације. Централна манифестација је свечана седница, на којој ћемо заслужним појединцима и организацијама доделити признања и плакете. Грађанима честитам Дан општине са жељом и надом да ћемо још дуго славити.

Какво је стање у општинској каси?

Упркос огромој презадужености, коју смо затекли по преузимању власти од претходне на челу са СНСД, успели смо очувати финансијску стабилност. Задужење општине смањили смо за 7 милиона марака, дефицит смо смањили за више од милион марака, а општинска каса је три године за редом у суфициту. Најавили смо 1000 радних места и тај је план готово реализован. Обећали смо да ћемо отргнути реализацију пројекта водоснабдевања Повелич из руку политике и препустимо га струци. Зато је питка вода потекла у 1.500 домаћинстава на северу општине, а инфраструктурно је доведена и у сам град.

Упркос затеченим дуговима, већ три године општина је у плусу

У које се пројекте улагало протекле три године?

У водоснабдјевање смо за три године уложили пет милиона марака. У путну инфраструктуру уложили пет милион марака. Модернизовали или санирали смо више од двадесет локалних путева у свим деловима општине а захваљујући донаторским средствима модернизовали смо пет градских улица. Радило се на саницији клизишта, уређењу школских објеката, игралишта. У уређење верских објеката уложили смо више од 210.000 КМ, а више од 150.000 КМ смо уложили на изградњу и одржавање споменика палим борцима. У Дом здравља смо уложили око 250.000 КМ. За унапређење пољопривредне производње уложили смо готово два милиона марака.

Питка вода потекла у 1.500 домаћинстава

Које инвестиције су планиране за ову годину?

Управо сада се настављају радови на доградњи дечијег вртића „Наша радост“, који подразумевају грађевинске радове до кровне конструкције, а укупна вредност пројекта је 310.000 КМ. Планирамо да наставимо пројекат водоснабдијевања. Обезбеђена су средства за изградњу нове Школе за основно музичко образовање у износу од 600.000 КМ, а у плану је и даље улагање у путну инфраструктуру.

МИС БИХ

Прњавор није познат само по мултиетичности и хуманим људима, већ и по лепоти и спорту. Наиме, актуелна мис Бих је Прњаворчанка Маријана Марковић, а најбољи спортиста РС за прошлу годину је наша Наташа Видовић, подсећа Гатарић.

ПРИЗНАЊА

Општина Прњавор 2013. године добила је признање Европски град у БиХ, док је годину дана после начелник општине доктор Синиша Гатарић добио признање најначелник 2014.године, а 2015.године и плакету најбољи начелник РС 2015. Он је и први мушкарац у БиХ који је добио признање за унапређење равноправности полова.

За време Гатарићевог мандата основан је Дневни центар за децу са посебним децу са посебним потребама а покренута је и иницијатива и обезбеђена средства за почетак реконструкције објекта такозване докторске куће, која ће бити уступљена овом центру и побољњати услове боравка дјеце.

ГИНИСОВ РЕКОР

Један од догађаја који је афирмисао Прњавор и у свијету је обарање Гинисовог рекорда у припремању највеће рибље чорбе на свету. У котлићу запремине око 4000 литара, скувано је 3.804 килограма рибље чорбе, а општина Прњавор је уписана у алманах Гинисовог рекорда.

ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ, С.Мишљеновић