SAMSUNG CSC

„Признање које сам добио као џендер особа године је признање мојих сарадница, које су својим радом и ангажовањем заједно са мном као начелником, успјеле да се изборе за своју позицију у друштву, обављајући веома одговорне послове“, рекао је на данашњој конференцији за штампу, начелник општине Прњавор др Синиша Гатарић, наглашавајући да му ово признање посебно импонује, будући да се по први пут додјељује једном мушкарцу.

„Заједно смо у протеклом периоду ову општину довели у један далеко бољи положај у односу на онај у коме је била прије три и по године. Захваљујући мојим сарадницама успијели смо смањити задужење општине за скоро 8 милиона КМ. Сваку годину смо завршавали са суфицитом и извршењем буџета преко 90 одсто. Ријешили смо велике пројекте који су били деценијски проблем општине Прњавор, као што је пројекат Повелич, а такође смо у реализацији низа пројеката у овој години, као што је доградња дјечијег вртића, нова музичка школа, нове просторије Црвеног крста и рјешавање питке воде у граду.“, рекао је Гатарић.

Он је нагласио, да су у Општинској управи запослене углавном жене, које су веома поуздане и добре раднице, али да је тужно да су управо оне често изложене увредама и физичким нападима и то у локалном парламенту. „У локалном парламенту имамо људе који су пријављени за породично насиље у својим кућама, као и људе који су то насиље показивали и овдје пред камерама. Заправо у томе и јесте наша снага, да то препознамо, да од тога не бјежимо и то не кријемо и да ми који имамо позитиван став према родној равноправности учинимо све да Прњавор буде боља средина за живот жена“, рекао је Гатарић.

Начелник Гатарић је захвалио Удружењу „Ромска дјевојка – Романи ћеј“ на номинацији за признање у остваривању равноправности полова, наглашавајући да су таква удружења покретач свих активности због којих је и добио признање. „ Ради се о активностима на укључивању жена у друштвени и политички живот са посебним нагласком на жене ромске популације, да су заштићене од физичког насиља, да се њихова дјеца заштите и школују. У протеклом периоду смо омогућили комплетној ромској популацији да добије кров над главом, извршена је комплетна инклузија ромске популације и они имају сва загарантована права“, рекао је Гатарић и додао да су  стандарди који су постигнути у Прњавору, по питању ромске популације, стандардни којим се не би постидјела ни једна европска земља.

Николина Рудић, савјетник начелника рекла је да са начелником  Гатарићем сарађује кратко вријеме, али да је Гатарић врло способан и начелник и политичар, много способнији од других са којима је сарађивала. „Могу рећи да начелник Гатарић са својим способности и комуникацијом не само са женама, него свим становништвом општине, не може да се пореди са осталим начелницима и политичарима са којима сам до сада сарађивала. У  својој дугој политичкој каријери сарађивала са многим политичарима од Милорада Додика до Милована Тополовића.“, истакла је Рудић.

Начелник Одјељења за локални економски развој и друштвене дјелатности Жана Пекић рекла је да је признање које је начелник Гатарић примио у Сарајеву логична посљедица, будући да већину његовог кабинета чине жене.