delegacija KrškoНачелник општине Прњавор др Синиша Гатарић разговарао је данас са начелником словеначке општине Кршко Мираном Станком о могућностима проширења сарадње, посебно привредне. Гатарић је рекао да је циљ да сарадња не буде само протоколарна и на нивоу културе и спорта, већ да се направи позитивна прича која би обуватила привреду.

“Кршко у својој организацији посједује одјељење везано за европску сарадњу и управљање европским средствима. Имамо намјеру да и ту сарадњу продубимо и подигнемо на виши ниво, гдје би нам Кршко било партнер у ЕУ, што би било позитивно за обје општине и становнике, јер велики број људи из Прњавора ради у Словенији, па и у овом граду”, рекао је Гатарић. Он је нагласио да Прњавор путем сарадње и контаката са представницима средина које су у одређеним сегментима развијеније настоји да та позитивна искуства примијени и као позитиван примјер из Кршког навео организацију ватрогасног друштва и ефикасан начин прераде и искориштавања отпада. Станко се сагласио да би двије општине могле сарађивати када је ријеч о европским средствима јер се она дијеле и на прекограничне пројекте и са чланицама ЕУ, али и земљама које тренутно нису њен дио. Начелник Кршког је навео да је ову општину привредно подигла фабрика папира и целулозе, која сада због јаке конкуренције полако губи битку са великим произвођачима, а да је грана привреде која тренутно највише новца враћа локалној заједници енергетика. “Доста смо постигли на подручју енергије, имамо нуклеарну електрану која је најјача у овој области, завршили смо изградњу хидроелектрана, имамо и термоелектране. Развијени су и метална индустрија, воћарство, те пољопривреда”, нагласио је он.

СРНА, Т.С.