Након скоро четири године градње аутопут “9. јануар” од Прњавора до Добоја од данас је проходан. То су, пресијецањем врпце, озваничили предсједник Српске Милорад Додик и премијер Србије Александар Вучић. Званичници су испробали само краћи дио трасе, али су, кажу, свјесни њеног значаја. За предсједника Српске на првом мјесту је привредни. За српског премијера, траса којом је прошао је повезница, али и пут ка стабилности. Вријеме је да бројимо радна мјеста, а не мртве, порука је Александра Вучића. „Аутопутеви значе пут у будућност, значе пут у мир и стабилност и ја сам увјерен да ће бити снаге и у РС и у Федерацији БиХ за то. Ми и Хрвати а посебно ми Срби и Бошњаци мораћемо наредних 100 и 200 година да живимо у миру“, казао је Вучић. “Ово је значајно за РС у смислу привредног развоја, ово ће осигурати нови подстицај развоју, ово је цивилизацијска промјена на овом простору и доводи инвеститоре и мијења наше карактере“, казао је Милорад Додик. Томе се нада и становништво, али и први људи општина које повезује. Прњавор и Добој сада дијели свега петнаестак минута вожње. „Ја се надам да ће ово бити једна компаративна предност општине у односу на друге обзиром да са наше привредне зоне кориштењем овог аутопута смо за два и по сата у Загребу, Београду и Сарајеву а у луци Плоче за четири сата“, казао је др Синиша Гатарић, начелник општине Прњавор. Пут је коштало 185 милиона евра. Радове је уз подизвођаче извео конзорцијум фирми “Гранит” и “Интеграл инжењеринг”. Дионицу је градило хиљаду радника 120 подизвођача, неколико стотина камиона и других машина, а осим самог пута дуж дионице од Прњавора до Добоја саграђено је више од 50 објеката. Ту су два моста, бројни надвожњаци и пропусти. А међу првим путницима био је брачни пар из Београда. „Пут је као авионска писта, немам шта друго рећи. Пошто идемо ћешће за Босну и за Кључ сада ћемо кориситит овај аутопут. До сад сам сам ишао Градишка, Новска па Бањалука”, рекао је Петар Гњатовић из Београда. Путовање између градова и држава биће још краће и брже када се заврши и крак од Прњавора до Бањалуке. То се очекује крајем идуће године, а на том дијелу кажу надлежни, већ је завршено пола посла.

АТВ