У циљу унапређења пословног окружења и побољшања ефикасности услуга за инвеститоре град Прњавор је:

Спровео Регулаторну реформу кроз коју је инвеститорима омогућио смањење трошкова и ризика пословања кроз поједностављење административних поступака у надлежности града и смањење цијене услуга локалне администрације. Омогућен је транспарентан приступ информацијама кроз успоставу Е-регистра доступног на званичној wеб страници.

Град Прњавор континуирано исплаћује подстицајна средства за развој пољопривреде пољопривредним произвођачима са подручја локалне заједнице, и то путем подстицаја пољопривредним произвођачима и регресирања камата на пољопривредне кредите.

Укупна средства предвиђена буџетом за 2017. годину за те намјене износе 400.000,00 КМ.

Град Прњавор је успоставио програм постинвестиционе подршке постојећим инвеститорима (афтерцаре програм).

Град Прњавор стратешки планира свој раст и развој. Стратегијом развоја за период 2012-2020. година предвиђен је низ пројеката усмјерених на остваривање бољег пословног окружења и прилагођавање потребама инвеститора, при том водећи рачуна о заштити животне средине.

У свом раду локална управа примјењује систем управљања квалитетом по захтјевима стандарда ИСО 9001:2008, са циљем трансформисања у савремену, кориснички оријентисану и ефикасну локалну управу.

Стварањем бољег пословног окружења за инвеститоре, скраћивањем времена потребног за рјешавање захтјева са 30 на 10 дана и приближавањем услуга инвеститорима, Прњавор је у кратком року из реда неразвијених локалних заједница дошао у ред развијених, у Републици Српској и Босни и Херцеговини, са повољним пословним окружењем.